İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Cunliffe, bu paraların değerinde sıfıra varacak büyük bir çöküşün “kesinlikle makul bir senaryo” olduğunu ifade etti. Kripto paralarda yaşanacak bir çöküşün küresel finans sektörüne de bulaşabileceğini ifade eden Cunliffe, “Ferdi yatırımcılara yönelik darbenin finansal istikrar riskine sebep olma ihtimali düşük ama finans kurumları için tablo daha az net” ifadesini kullandı. Günümüzde kripto para piyasasının değerinin 1,7 trilyon sterline (21,3 trilyon TL) ulaştığını kaydeden Cunliffe, bunun 2008’de dünyada büyük bir finans krizine yol açan yüksek faizli mortgage piyasasından büyük olduğunu söyledi. Kripto para piyasasında acilen bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Cunliffe, “Mali sistem içinde, özellikle de büyük ölçüde düzensiz bir ortamda bir şeyler hızla büyüyorsa, mali istikrarla ilgili yetkililer buna dikkat etmeli” dedi. Kripto para piyasasının değerinde bu sene yüzde 200 artış oldu.

Çin kripto parayı yasakladı, ABD'nin açıklaması Bitcoin'i hareketlendirdi Çin kripto parayı yasakladı, ABD'nin açıklaması Bitcoin'i hareketlendirdi 2020'den bu yana piyasa değeri 10 kat artan kripto paralar, geçen hafta Çin'in yasaklamasıyla düşüşe geçti. ABD'nin "yasaklamaya niyetimiz yok" açıklamasının ardından destek bulan Bitcoin yeniden 47 bin dolar üzerinü gördü.

Çin'de kripto paraya set: Yatırımcı kabul etmeyecek Çin'de kripto paraya set: Yatırımcı kabul etmeyecek Çin'in kripto birimlerini yasa dışı kabul ettiğini ilan etmesinin ardından, iki kripto para porsası Çinli yatırımcıların hesaplarını dondurarak, yatırım işlemlerini de kabul etmeyeceğini duyurdu.