Almanya'da Ifo İhracat Beklenti Endeksi, ekimde üretim için ara ürünlerde tedarik sıkıntılarının etkisiyle 7,5 puan azaldı. 

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman şirketleri için ekim ayı ihracat beklentileri anketinin sonuçlarını açıkladı.


Endeks, eylüldeki artışının ardından, Şubat 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi.

Buna göre, Almanya'da geçen ay 20,5 puan olan Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, ekimde 13 puana geriledi.

Böylece endeks, eylüldeki artışının ardından, Şubat 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi.


'ARA ÜRÜNLERDEKİ TEDARİK SORUNU İMALAT SEKTÖRÜNÜN İHTACATINI ETKİLİYOR'

Ifo Başkanı Clemens Fuest, 2 bin 300 firmanın katıldığı ankete ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Alman ihracatçılar arasındaki beklenti duyarlılığı ekimde önemli bir darbe aldı. Ara ürünlerdeki tedarik sorunları artık imalat sektörünün ihracatını etkiliyor." ifadesini kullandı.

Uzmanlar, ham madde ve çipler gibi tedarik zincirinde darboğazların, ham madde fiyatlarındaki artışın, büyük limanlardaki yoğun trafiğin, ticaret anlaşmazlıklarının ve yüksek konteyner navlun ücretlerinin Alman sanayi üretimini ve ihracatını baskıladığını belirterek, bu baskıdan dolayı Alman şirketlerin yüzde 42’sinin mevcut siparişleri işleme koyamadığını kaydetti.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) tarafından “Tedarik dar boğazları ve Alman şirketlerine etkisine” yönelik araştırmanın sonuçlarına göre ise Alman firmalarının yüzde 83’ünün “ham madde, tedarik zincirlerindeki dar boğazlar ve yüksek fiyat artışlarından” muzdarip durumda.

Öte yandan, Almanya'nın önde gelen 5 ekonomik düşünce kuruluşunun 14 Ekim’de tedarik zincirindeki sıkıntıların sanayi üretimini yavaşlatması nedeniyle ülkenin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,7'den yüzde 2,4'e düşürmesinin ardından, Alman hükümetinin de 27 Ekim’de bu yıl için büyüme tahmininde aşağı yönlü revizyona gitmesi bekleniyor.

Almanya'da iklim değişikliğine dikkat çekmek için gösteriler yapıldı Almanya'da iklim değişikliğine dikkat çekmek için gösteriler yapıldı Almanya'nın başkenti Berlin'de çevre aktivistleri hükümetlerin iklim politikalarını protesto etti.
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Türklerin onuru dokunulmazdır Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Türklerin onuru dokunulmazdır Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya-Türkiye iş göçü anlaşmasının 60. yıl dönümü sebebiyle konuştu. Steinmeier "Türk kökenli kadın, erkek ve çocukların onuru dokunulmazdır. Ama çok sık dokunulur ve saldırıya uğrar. Bu ülkede buna izin vermeyeceğiz" dedi.