Pandemi, ekonomik olarakta ülkeleri olumsuz yönde etkiledi. Pandemiyle beraber yaşanan tedarik sıkıntısı ülkeleri iyice darboğaza soktu. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin ekim ayı öncü verilerini açıkladı. Ülkede enflasyon 1993 yılından beri ilk kez yüzde 4,5 yükseldi. 

Buna göre, eylülde yüzde 4,1 olan yıllık enflasyon, ekimde piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşerek yüzde 4,5 oldu. Enflasyona ilişkin beklenti ekimde yüzde 4,4'e yükselmesi yönündeydi. 4 aydır enflasyon, Aralık 1993'ten (yüzde 4,5) beri en yüksek seviyede kalmaya devam ediyor.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 artış gösterdi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 18,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında yüzde 4,4 ve hizmetlerde yüzde 2,4 oldu.

Almanya'da AB uyumlu öncü TÜFE, ekimde aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda da yüzde 4,6 yükseldi.

Almanya'da yıllık enflasyonun, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) tüm Avro Bölgesi için yüzde 2'ye yakın hedefinin çok üzerinde olması dikkati çekiyor.

Uzmanlar, ülkede yıllık enflasyonun yüksek kalmasında; KDV indirimlerinin sona ermesi, tedarik dar boğazları, ham madde ve enerji fiyatlarının artmasının etkili olduğunu belirterek, gelecek aylarda daha yüksek enflasyon oranlarının görülebileceğine işaret etti.

Analistler, Almanya'da enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 5 seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Almanya'da iklim değişikliğine dikkat çekmek için gösteriler yapıldı Almanya'da iklim değişikliğine dikkat çekmek için gösteriler yapıldı Almanya'nın başkenti Berlin'de çevre aktivistleri hükümetlerin iklim politikalarını protesto etti.
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Türklerin onuru dokunulmazdır Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Türklerin onuru dokunulmazdır Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya-Türkiye iş göçü anlaşmasının 60. yıl dönümü sebebiyle konuştu. Steinmeier "Türk kökenli kadın, erkek ve çocukların onuru dokunulmazdır. Ama çok sık dokunulur ve saldırıya uğrar. Bu ülkede buna izin vermeyeceğiz" dedi.