Bağdat'ta Yeşil Bölge'de duyulan patlama sesinin ardından yapılan açıklamada Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin konutunun silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırıya uğradığı, Kazımi'nin olaydan yara almadan kurtulduğu bildirildi. Irak hükûmetine bağlı Güvenlik Meyda Ağı’ndan yapılan açıklamada, Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’deki evinin "silahlı drone" ile saldırıya uğradığı kaydedilerek Başbakan'ın yara almadan saldırıdan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı. Açıklamada, bölgedeki güvenlik güçlerinin önlem almayı sürdürdüğü belirtildi.


Irak Başbakanı Kazımi, Twitter hesabından 'sakin olun' çağrısı yaptı

Irak Başbakanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serin kanlı kalmaya davet ediyorum.” dedi.

TEHDİT EDİLMİŞTİ
İran’a yakın Fetih Koalisyonu ve Şii Haşdi Şabi destekçileri, 10 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına itiraz ederek Yeşil Bölge önündeki oturma eylemini sürdürüyor. 5 Kasım Cuma günü eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan arbedede 1 gösterici güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu ölmüştü. Bunun üzerine tansiyonun yükseldiği olay yerine gelen Şii milis gücü Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays Hazali, Kazımi’ye yönelik tehditler içeren ifadeler kullanmıştı. Hazali, ölen eylemci için kurulan taziye çadırından dün yaptığı açıklamada Kazımi’ye yönelik tehdit içeren ifadeler kullanmıştı.

Hazali’nin yanı sıra Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri ve Şii milis güçlerden Ebu Ala el-Velayi de Kazımi ve hükûmete yüklenerek sert eleştirilerde bulunmuştu. Amiri göstericinin öldürülmesinin cezasız kalmayacağını açıklamıştı.

Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimizin en iyi dönemi Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimizin en iyi dönemi Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkesi ile İran'ın aralarındaki ilişkinin tarihin en iyi döneminde olduğunu söyledi.
Bağdat'taki halk pazarında patlama: 33 ölü Bağdat'taki halk pazarında patlama: 33 ölü Irak'ın başkenti Bağdat'daki bir halk pazarında patlama meydana geldi. 33 kişinin öldüğü, 61 kişinin yaralandığı bildirildi. Patlamanın canlı bomba tarafından yapıldığı açıklandı