Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı uygulama yaşı, kademe kademe düşürülüyor. Bu kapsamda  yaş ve üzerine aşı yapılan Japonya'da,  yaş sınırın altında olduğu öğrneilen bir çocuğa yanlışlıkla koronavirüs aşısı yapıldı. Söz konusu çocukta şu an için herhangi bir komplikasyonun görülmediği kaydedildi.

HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ
Grip aşısı olmak üzere Utsunomiya şehrindeki bir sağlık kurumuna giden 12 yaş altındaki bir çocuğa yanlışlıkla Covid-19 aşısı uygulandığı ortaya çıktı. Dün sabah yaşanan olayda hemşirenin grip ve Covid-19 aşılarının farklı renkteki şırıngalara konulmasına rağmen doktora yanlış şırıngayı verdiği öğrenilirken, hatanın enjeksiyonun ardından fark edildiği belirtildi. Hatalı aşılamaya maruz kalan çocukta herhangi bir yan etki gözlenmediği ifade edilirken, yerel otoriteler olayın tekrarını önlemek üzere tüm sağlık kurumlarına uyarı yazısı gönderdi. Aşılamanın çocuklar üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilimsel veri olmaması nedeniyle tepkiye neden olan hatalı uygulama ile ilgili detaylı inceleme başlatıldı.

ÜLKEDE AŞI YAŞ SINIRI 12
Japonya şimdiye dek nüfusunun yaklaşık yüzde 76'sını tamamen aşılamış, Pfizer-BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısının 12 yaş ve üstüne uygulanmasına izin verilmişti. Son olarak aşı programının Şubat itibariyle 5 ila 11 yaş arasındaki çocukları kapsayacak şekilde genişletilebileceği kamuoyuna yansımıştı.

Yanlış aşı iddiasına 'taksirle yaralama'dan soruşturma Yanlış aşı iddiasına 'taksirle yaralama'dan soruşturma İzmir'de bir bebeğe yanlışlıkla Covid-19 aşısı yapıldığı iddiası sonrası İzmir Başsavcılığı da harekete geçti: Başsavcılık, 'Taksirle yaralama'dan soruşturma başlattı.

ABD’de 5-11 yaş grubuna BioNTech aşısı uygulanacak ABD’de 5-11 yaş grubuna BioNTech aşısı uygulanacak ABD’de Federal Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) danışma kurulu, koronavirüse karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı.