Uzun yıllardır kullanılan ve insan sağlığına zararlı olduğu bilinen tarım ilaçlarına alternatif arayışı sürerken İspanya'da bilim adamlarının tarım zararlıları ile mücadele için genetiği değiştirilen bir bitki yetiştirdikleri öğrenildi.

BÖCEKLERİN KAFASINI KARIŞTIRIYOR

Araştırma, İspanya Ulusal Araştırma Konseyi ve Valensiya Politeknik Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapıldı.

Hakemli bilimsel dergi Biodesign Research'te yayımlandı. Bu kapsamda, Latince adı Nicotiana benthamiana olan, Avustralya'ya özgü bir bitki türü kullanıldı.

Bitkinin genetiği değiştirilerek, salgıladığı kimyasal ile erkek böceklerin kafasını karıştırarak, üremelerini ve çoğalmalarını önlendi.

SAĞLIK SORUNLARI ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİYOR

'Tarım zararlıları' olarak da bilinen böcekler bağlarda ve tarlalarda çoğalırken yaprakları çiğneyerek ve sapları oyarak ürüne büyük hasarlar verebiliyor.

Geliştirilen bitkinin bu gelişmeyi azaltarak kademeli biçimde durdurması öngörülüyor.

Böceklerin yanısıra bakterilere, mantarlara, kemirgenlere karşı da tarım ilaçları bulunuyor.

Bu ilaçlara maruz kalanlarda yaşanan sağlık sorunları ise ölümle sonuçlanabiliyor.

Tarım ilacını vitamin zannederek tüketen yaşlı çift öldü Tarım ilacını vitamin zannederek tüketen yaşlı çift öldü Malatya’da tarım ilacını vitamin zannederek tüketen yaşlı çift hayatını kaybetti.

Sağlıklı gıda için 9 tarım ilacına yasak, 7'sine kısıtlama Sağlıklı gıda için 9 tarım ilacına yasak, 7'sine kısıtlama Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Tarım ve Orman Bakanlığının hastalık ve zararlı organizmaların ürüne zarar vermesini önlemek için kullanılan 9 tarım ilacına yasak, 7'sine kısıtlama getirdiğini hatırlatarak, 2009 yılından beri Türkiye’de kullanımı yasaklanan ve kısıtlanan pestisitlerin sayısının 220’e ulaştığını belirtti.

Tarım ilacı kayısı ağaçlarını kuruttu Tarım ilacı kayısı ağaçlarını kuruttu Malatya'da tarım ilacından olumsuz etkilendiği iddia edilen yüzlerce kayısı ağacı, kurumakla karşı karşıya kaldı.

Tarım ilacı verilen 2 köpek telef oldu Tarım ilacı verilen 2 köpek telef oldu Muğla’nın Bodrum ilçesinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tarım ilacı verilerek zehirlenen 3 köpekten 2’si öldü.