Avrupa Birliği (AB) ile ilgili yayınlar yapan Brüksel merkezli EU Observer gazetesinde Koert Debeuf Türkiye’nin jeostratejik önemine vurgu yapan yazı kaleme aldı.

Türkiye ile AB  arasındaki stratejik ilişkinin son yıllarda zarar gördüğü belirtilirken, "Türkiye ne kadar AB ve NATO'ya ihtiyaç duyuyorsa AB ve NATO'nun da o kadar Türkiye'ye ihtiyacı var." yorumuna yer verildi.

TÜRKİYE’NİN KİLİT ROLÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Debeuf makalesinde, Türkiye’nin Suriye, Batı Balkanlar, Karadeniz ve Afganistan'da kilit rolünde olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik yardımları, Astana süreci ve askeri operasyonlarına yer verdi.

AB ve ABD'nin Suriye barış sürecinin resmen parçası olmadıkları gerçeği dile getirilirken, "Mülteci akınını ve katliamları durdurmak için tek çare Brüksel'in Ankara ile iş birliği yapması" ifadeleri kullanıldı.

“ACİLEN ÜST DÜZEYDE STRATEJİK İŞ BİRLİĞİNE GİTMELİ”

Makalede, Fransa'nın Libya ve Ermenistan nedeniyle Türkiye ile sorunları bir kenara koyması gerektiğinin de altı çizilen yazı, "Türkiye ve Avrupa Birliği geçmişi bir kenara bırakmalı ve acilen üst düzeyde stratejik iş birliğine gitmeli" cümlesi ile sonlandırıldı.  


Aleksis Çipras: Avrupa Birliği Türkiye’ye destek vermelidir Aleksis Çipras: Avrupa Birliği Türkiye’ye destek vermelidir Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Heybeliada Ruhban Okulu'na yaptığı ziyaretin ardından verdiği röportajda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kıbrıs’ın kaynaklarının bütün Kıbrıslılara, Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlara ait oluğuna inandığımı söyledim” dedi.
Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü Bakan Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.