ABD ile Rusya arasındaki Ukrayna krizi giderek büyüyor. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, isminin açıklanmaması şartıyla yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın "diplomatik bir çıkış yolu" bulma umuduyla Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini duyurdu. Yetkili, bu görüşmenin 19-20 Ocak'ta Ukrayna ve Almanya'ya gerçekleştireceği resmi ziyaretlerin ardından cuma günü İsviçre'nin Cenevre şehrinde gerçekleşeceğini söyledi. 

"HER ŞEYE HAZIRIZ"

"ABD çatışma istemiyor. Biz barış istiyoruz" diyen ABD'li yetkili "Putin, ABD ve Rusya'nın düşmanlığa dayalı olmayan bir ilişki sürdürebilmeleri için bu krizi azaltmaya yönelik adımlar atma yetkisine sahip" ifadelerini kullandı. Bakanlık görevlisi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme yoluna gitmesi halinde ABD'nin hazırlıklı olduğu konusunda uyarıda bulunarak "İşgal olması durumunda ekonomik sonuçların yanı sıra Ukraynalılara ek savunma teçhizatı sağlayacağız" dedi.

BEYAZ SARAY'DAN UYARI

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de gerçekleştirdiği basın toplantısında Ukrayna-Rusya gerilimine ilişkin son gelişmeleri ele aldı. Psaki "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu krizi, Ukrayna sınırları boyunca 100 bin Rus askerini yığarak çıkarttı. Buna Rus güçlerinin yakın zamanda ortak tatbikatlar için Belarus'a gönderilmesi ve Ukrayna'nın doğu sınırında ek tatbikatlar yapılması da dahil" ifadelerini kullandı.

"RUSYA SALDIRABİLİR"

Jen Psaki "Açık konuşayım, bu son derece tehlikeli bir durum. Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırı başlatabileceği bir aşamadayız. Bakan Blinken'in (Cenevre'de) yapacağı şey, ileriye dönük diplomatik bir yol olduğunu çok net bir şekilde vurgulamak" dedi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu vurgulayan Psaki, Rusya'nın "ağır ekonomik yaptırımlarla" karşılaşacağını ifade etti.

Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle Ukrayna sınırında kriz büyüyor: İngiltere ve Kanada’dan yeni hamle ABD ile Rusya arasında görüşülen Ukrayna sorunu sonuçsuz kalırken, İngiltere ve Kanada’dan yeni bir hamle geldi. Daha öncesinde askerlerini Ukrayna sınırına yığan Rusya, işgal çanlarını çalmıştı. Oluşan gergin havanın ardından İngiltere Ukrayna'ya tank savar silahı, Kanada da özel harekat askeri gönderdi. İki ülkenin bu hamlesi ise Rusya’yı kızdırmış durumda.

Biden-Putin görüşmesinin detayları belli oldu: Ukrayna konusunda yaptırım uyarısı Biden-Putin görüşmesinin detayları belli oldu: Ukrayna konusunda yaptırım uyarısı ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefon görüşmesinde Moskova'nın Ukrayna konusunda askeri adım atması halinde ağır yaptırımlara maruz kalacağı konusunda uyardığını açıkladı.

AB ile NATO arasında Ukrayna teması: Rusya'ya yaptırımlar gündemde AB ile NATO arasında Ukrayna teması: Rusya'ya yaptırımlar gündemde Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Ukrayna'yı ziyareti öncesinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Rusya'ya yönelik gerçekleştirilebilecek yaptırımları görüştü.