Covid-19'un Avrupa'da ilk kez görülmesinin 2. yılı dolayısıyla yazılı açıklama yapan Kluge, DSÖ'nün Avrupa Bölgesi'nde salgının son durumunu değerlendirdi.

Kluge, 24 Ocak 2020'de Fransa'da ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesiyle virüsün bölgeye girdiğini hatırlatarak, "Nesilde bir görülen bu kriz başladığından bu yana neredeyse hiç ders alınmadı." ifadesini kullandı.

Kovid-19'un Omicron varyantının Avrupa Bölgesi'nde Delta'nın yerini iyice aldığını vurgulayan Kluge, "Omicron, Avrupa Bölgesi'ndeki Covid-19 vakalarının yüzde 31,8'ini oluşturuyor. Bu oran geçen hafta yüzde 15, ondan önceki hafta da yüzde 6,3 idi." bilgisini paylaştı.

1,7 MİLYON KİŞİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE ÖLDÜ

Kluge, bölgede şimdiye kadar 1,7 milyon kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirterek, salgında "çocukların eğitimi ve ruh sağlığının da kötü etkilendiğinin" altını çizdi.

Salgının henüz bitmediğine işaret eden Kluge, "Acil durum evresini 2022'de sonlandırabileceğimizi umuyorum fakat bu konuda rahatlamak için çok erken." ifadesini kullandı.

Kluge, aşılamada şimdiye kadar gelinen noktanın umut verici olduğunu kaydederek, "Avrupa Bölgesi'nde şimdiye kadar 1,4 milyar dozdan fazla aşı uygulandı. Sınır ötesi iş birliği sayesinde onaylanan 10 farklı aşının uygulanması tıp biliminde büyük bir ilerlemedir." açıklamasında bulundu.

DSÖ Acil Durum Komitesi, 19 Ocak'ta Covid-19 salgınının "Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu" şeklinde nitelendirilmesine devam edilmesi yönünde karar almıştı.

DSÖ direktörü uyardı: Pandemi bitmedi, yeni varyantlar çıkabilir DSÖ direktörü uyardı: Pandemi bitmedi, yeni varyantlar çıkabilir Son dönemde yapılan birçok araştırma koronavirüsün yeni varyantı Omicron’un salgının sonunu getireceğini söylüyordu. Ancak DSÖ direktörü “Salgın bitmeye yakın değil, Omicron'un da hastanelik ettiği ve ölüme yol açtığı gerçeği unutulmamalıdır” uyarısında bulundu.

DSÖ, Covid-19 tedavisinde iki ilacın kullanımını tavsiye etti DSÖ, Covid-19 tedavisinde iki ilacın kullanımını tavsiye etti Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'a karşı etki gösterdiği belirlenen 2 eklem ilacının tedavide kullanımını tavsiye etti.