Türkiye’nin hem havada hem karada hem de denizlerde askeri gücünü artırmaya yönelik teknolojilere yaptığı yatırımlar dünya basınında da yer alıyor. İngiliz basını AIP özellikli 6 Türk denizaltıya sahip olacak Türkiye’nin bölgedeki hassas dengesinin Türkiye lehine değiştirme olasılığına dikkat çekildi.

Navalnews’te yer alan haberde, "2027'den sonra AIP özellikli altı Reis sınıfı denizaltıya sahip olacak olan Türkiye, İsrail ile birlikte bölgede en fazla AIP denizaltısına sahip olacak. 2030'ların ikinci yarısında, bölgenin hassas dengesinin AIP denizaltıları açısından Türkiye lehine değişmesi muhtemeldir." İfadeleri yer aldı.

SU ALTINDA UZUN SÜRE KALIYOR

Analizde ayrıca AIP özellikli denizaltıların özelliklerinden bahsedildi. AIP özellikli denizaltıların suyun dalga sesinden bile daha sessiz şekilde su altında uzun süre kalması düşman açısından tehdit oluşturuyor.

Montrö Sözleşmesi'ne göre, Karadeniz dışındaki devletlerin Karadeniz’de denizaltı konuşlandıralamayacağına dikkat çekilerek "Sonuç olarak, bir NATO müttefiki olarak Türkiye'nin denizaltı filosu, NATO adına Rus donanmasına karşı koyabilecek tek varlıktır. Dolayısıyla Reis sınıfı denizaltı projesi Karadeniz'deki NATO-Rusya dengesini etkileyecek bir unsur olarak değerlendirilebilir" ifadeleri kullanıldı.

NATO'dan Doğu Avrupa'ya destek: Ek savaş uçağı ve gemisi yolluyor NATO'dan Doğu Avrupa'ya destek: Ek savaş uçağı ve gemisi yolluyor Rusya- Ukrayna sınırında yaşanan gerginlik devam ederken, NATO'dan müttfefiklerine ilave savaş uçağı ve gemisi desteği yapılacağı açıklaması geldi.
Sadece 30 dakikada kuruluyor: TSK'dan NATO standartlarında seyyar hastane Sadece 30 dakikada kuruluyor: TSK'dan NATO standartlarında seyyar hastane NATO kalite standartlarına göre üretilen milli seyyar sahra hastanesi, TSK'nın yurt içinde ve sınır ötesi operasyonlarında hasta ve yaralılara anında müdahale etme imkanı sağlayacak. Ameliyathane, yoğun bakım, acil triyaj, radyoloji, laboratuvar, eczane, diş ünitesi, çamaşır ve sterilizasyon, su arıtma ve su deposu, banyo, tuvalet, müşahede ve 2 jeneratör olmak üzere 13 konteynerden oluşan seyyar sahra hastanesi, yaklaşık 30 dakikada kurulabiliyor.