Almanya'nın en büyük enerji şirketi E.ON, Ukrayna'daki savaşa tepki olarak Rus doğal gaz şirketi Gazprom'un Avrupa'daki şirketlerinden gaz tedarikini durdurduğunu açıkladı

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle Avrupa'daki birçok dev şirketten Rusya'ya yaptırım kararı alınmaya devam ediyor.

ALMAN ENERJİ ŞİRKETİ E.ON GAZ ALIMINI DURDURDU

Almanya'nın en büyük enerji şirketi olan E.ON, Ukrayna'daki savaşa tepki olarak Rus Gazprom doğal gaz şirketinden yeni gaz tedarikinin durdurulduğunu açıkladı.

"UZUN VADELİ TEDARİK SÖZLEŞMEMİZ YOKTU"

E.ON İcra Kurulu Başkanı Leonhard Birnbaum yaptığı açıklamada, şirketin Gazprom ile uzun vadeli tedarik sözleşmesi bulunmadığını ancak portföyündeki küçük bir doğal gaz miktarının Gazprom şirketlerinden satın alındığını belirtti.

"ENERJİ KITLIĞININ SONUÇLARI OLACAKTIR"

Birnbaum, yıllık basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Rus doğal gaz pazarı hedef bölgelerimizden biri değil. Ancak enerji ithalatında artan bir fiziksel kıtlık varsa, bunun bizim için de sonuçları olacaktır" dedi.

Türkiye’den Ukrayna-Rusya barışı için yoğun mekik diplomasi Türkiye’den Ukrayna-Rusya barışı için yoğun mekik diplomasi Ukrayna ile Rusya arasında savaşın başladığı ilk günden itibaren barışın tesis edilmesi için arabulucu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 20’yi aşkın liderle yüz yüz ve telefonda görüşerek başarılı bir mekik diplomasi yürütüyor. Erdoğan bugün bölgedeki son durumu değerlendirmek için Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'yı Ankara'da ağırlarken Dışişleri Bakan Çavuşoğlu ’da bugün Rusya’da, yarın ise Ukrayna’da mevkidaşları ile son gelişmeleri görüşecek.

ABD ve Japonya'dan Rusya'ya tatbikatlı gözdağı ABD ve Japonya'dan Rusya'ya tatbikatlı gözdağı Rusya'nın geçtiğimiz hafta Japonya'nın üzerinde hak iddia ettiği Kuril Adaları'nda hava savunma tatbikatı düzenlenmesinin ardından zorlu bir güvenlik ortamı ile karşı karşıya olan Japonya, ABD ile birlikte hava indirme ve muharebe ortak askeri tatbikatı düzenledi.