Pakistan'da Başbakan Imran Khan dönemi sürpriz bir şekilde bitti. Dün mecliste güven oylaması yapıldı. Güven oyu alamayan Khan, resmen başbakanlık görevinden alındı. Imran Khan, kendisini devirenin ABD olduğunu iddia etti. 

Bunun ardından Khan'ın destekçileri, başkent İslamabad başta olmak üzere ülkenin en büyük şehri Karaçi ve ikinci büyük şehri Lahor'da sokağa döküldü. On binlerce kişi, muhalefet lideri aleyhine sloganlar attı, "hain" diye nitelendirdi.

SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri İmran Han'ın çağrısıyla başkent İslamabad başta olmak üzere Karaçi, Lahor, Peşaver, Multan ve çok sayıda şehirde gösteri düzenlendi. Başkent İslamabad'da da çok sayıda kişi araçlarıyla konvoy oluşturdu. Ellerinde Pakistan ve PTI bayrakları bulunan göstericiler, İmran Han'a destek sloganları atarken, PTI liderinin görevden alınmasını sağlayan rakip partilere de tepki gösterdi.

HAN DESTEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Eski Başbakan ve PTI lideri Han, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Yerli iş birlikçiler ile ABD destekli rejim değişikliğini" protesto eden Pakistanlılara teşekkür etti. Han, Pakistan'ın 1947'de bağımsız olduğunu fakat yabancı rejim değişikliği komplosuna karşı özgürlük mücadelesinin bugün tekrar başladığını kaydetti.

Pakistan'da başbakanlık için 2 isim aday oldu Pakistan'da başbakanlık için 2 isim aday oldu Pakistan'da İmran Han'dan boşalan başbakanlık koltuğu için yarın mecliste gerçekleştirilecek seçimde 2 isim aday oldu. Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif ve İmran Han'ın Pakistan Adalet Hareketi Partisinden (PTI) eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi başbakanlık için başvuru yaptı.

Pakistan'da yeni başbakan yarın seçilecek Pakistan'da yeni başbakan yarın seçilecek Pakistan’da İmran Han hükümetinin güvensizlik oylaması sonucu görevden düşmesinin ardından yarın mecliste yeni başbakan seçilecek.

Pakistan’da görevden alınan İmran Han’ın yerine Şahbaz Şerif’in gelmesi bekleniyor Pakistan’da görevden alınan İmran Han’ın yerine Şahbaz Şerif’in gelmesi bekleniyor Pakistan Ulusal Meclisi’nde güven oylamasında yeterli güven oyu alamayan Başbakan İmran han görevden alınırken Şahbaz Şerif'in Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan her zaman övgüyle bahseden Şahbaz Şerif, Türkiye ile sıcak ilişkilere sahip.