YILMAZ BİLGEN

Putin Rusya’sının dış politika teorisyenlerinden Aleksandr Dugin “Rus ordusu şu an tek kutuplu dünyayı dayatan egemen güçlerle savaşıyor. Bu savaşı kaybetme ihtimalimiz yok. Aksi durumda tüm dünya yangın yerine döner” dedi. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Dugin, Ukrayna savaşının sonuçları ile yeni bir dünyanın kurulacağını savundu. Rus siyaset bilimci Dugin “Rusya’nın amacı sadece Ukrayna değil. Ukrayna hamlemiz SSCB sonrası oluşan ABD-NATO merkezli tek kutuplu dünya düzenine karşı başlatılan bir meydan okumadır. SSCB sonrası birçok devlet kuruldu. Ancak bunlar arasında Ukrayna’nın çok özel bir yeri var. Batı, Ukrayna’yı bize karşı bir koçbaşı olarak seçti” diye konuştu.

NATO ÜLKELERİ BİZE SALDIRACAKTI

Dugin’e göre NATO ülkeleri Ukrayna’yı saldırı üssü seçti ve şayet 24 Nisan’da Rus askerî müdahalesi olmasa Ukrayna topraklarından Rusya’ya yönelik saldırılar başlayacaktı. Dugin, savaşın başından bu yana verdikleri kayıplarla ilgili ise “Bu durum normal. Eğer bekleseydik, telafisi olmayan büyük kayıplar verecek, çok daha büyük bedeller ödeyecektik” diye konuştu. Dugin, sahadaki kısmi durgunluğu, Kiev ve çevresinden askerlerin çekilmesini şu sözlerle izah etti: “Şu an yaşananlar geçici bir durum.

Birçok noktada görülen çekilme tamamen taktik bir hamleydi. Şu an orduda, komuta kademesi dahil geniş çaplı revizyona gidildi. Ordu hazırlıklarını tamamladığında önce Donbas tamamen temizlenecek. Ardından Kiev dahil tüm Ukrayna kentlerine saldırılar başlayacak. Rusya için Donbas ya da Ukrayna’nın belirli bir kısmını kontrol etmek zafer değil. Ülkenin tamamında belirlenen hedefler yok edilip güvenlik sağlanana ya da Zelenskiy teslim olana kadar askerlerimiz evine dönmeyecek.”

LİDERLER ZİRVESİ OLMAZ

Kiev’de bağımsız bir hükûmet olmadığını belirten Dugin, Zelenskiy için piyon tabirini kullandı ve Batılı ülkelerin bu savaşın devamını istediğini söyledi. Dugin “Yaşanan son gelişmeler liderler arası bir görüşme ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı. Çünkü karşımızda bağımsız bir devlet ve iradesi olan bir yönetici yok. Batılı güçler Rusya’yı bu savaşla zayıflattıklarını düşünüyorlar. Bu nedenle sadece oyalama aracına dönüşen barış görüşmelerinin de hiçbir anlamı kalmadı” dedi.

TREN GARINI VURAN ONLAR

Gerektiğinde Putin dahil Rus yöneticilere görüşleriniifadeettiğinianlatanDugin’e göre Bucha’da yaşananlar Batılı ülkeler ve Ukrayna güçleri tarafından hazırlanan bir senaryo idi. Hedefte ise Türkiye’nin üstlendiği barış misyonunu sabote etmek ve İstanbul görüşmelerinde alınan olumlu mesafeyi sıfırlamak vardı. İrpin ve Bucha’da yaşananların ardından Kramatorsk Tren Garı saldırısı ile masanın devrildiğini kaydeden Dugin, tren garını vuran füzenin Ukrayna ordu envanterinde olduğu iddiasında bulundu. Türkiye’nin vakarlı, akılcı ve yapıcı bir politika izlediğini hatırlatan Rus siyaset bilimci, tüm bu süreç bittiğinde bağımsız ve güçlü ülke pozisyonunda ısrar eden Türkiye’nin ciddi kazanımlar elde edeceğini söyledi.

NATO SAHAYA İNERSE NÜKLEER KULLANIRIZ

Aleksandr Dugin, tüm dünya kamuoyunun endişe ettiği nükleer kullanımı ile yaptığı açıklamada “Rus ordusu hiçbir biçimde nükleer silah seçeneğine başvurmaz. Ancak ABD ya da NATO sahaya inerse durum değişir. Çünkü biz buradan istediğimizi alamaz isek ateş Rus topraklarına taşınacak. Kimse böyle bir ihtimale tahammül göstermemizi beklemesin. Bu, Rusya için millî güvenlik tehdididir ve böyle bir riske karşı nükleer seçenek dahil her tür önleyici tedbiri alma hakkımız var” ifadelerini kullandı.

Putin’in elinden kahramanlık madalyası almıştı! İşte korkunç tren katliamının emrini veren isim Putin’in elinden kahramanlık madalyası almıştı! İşte korkunç tren katliamının emrini veren isim Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta 45 gün geride kaldı. Dün Rus askerlerinin Ukrayna’da bulunan bir tren istasyonunu vurması ise tansiyonu tekrardan yükseltti. Saldırıda 52 sivil hayatını kaybederken 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırı esnasında çekilen görüntüler ise yürekleri sızlattı. Rusya tarafı ise saldırıları kabul etmezken Batılı kaynaklar saldırı emrini veren komutanı açıkladı. Katliam emrini veren Rus generalin, Suriye'ye gönderilen ilk yüksek rütbeli asker olan Aleksandr Dvornikov olduğu öğrenildi.
Ukrayna'daki tren istasyonu saldırısında ölü sayısı 50'ye çıktı Ukrayna'daki tren istasyonu saldırısında ölü sayısı 50'ye çıktı Rusya, Ukrayna'nın Kramatorsk şehrindeki tren istasyonunu vurdu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi. Ölenlerin arasında çocuklar da var...