Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunan Devlet Televizyonu ERT'ye verdiği röportajda, dış politikaya yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, Türk-Yunan ilişkilerinin sakin olduğu dönemlerin de bulunduğunu vurgulayarak Edirne sınırındaki Evros bölgesi ve Ege Denizi'ndeki son olaylar da dahil olmak üzere Yunanistan ve Türkiye arasındaki gergin ilişkilere rağmen, "Biz komşuyuz ve komşu kalacağız. Komşuların birbirine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Sakellaropoulou, ülkesinin Türkiye ile "diyalog istediğini" ifade etti. Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Sakellaropoulou, "Ukraynalılar hepimiz için, Avrupa'nın özgürlüğü ve değerleri için savaşıyor" dedi.

Yunanistan’ın Ayasofya rahatsızlığı sürüyor: Yeni pasaportları hedef aldılar Yunanistan’ın Ayasofya rahatsızlığı sürüyor: Yeni pasaportları hedef aldılar Yeni Türk pasaportlarında Ayasofya’nın yer alması Yunanistan basınında gündem oldu. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin hazımsızlığı sürerken Yunanistan yeni pasaportları, "Türkiye'nin en büyük meydan okuması: Ayasofya, pasaportlarda cami olarak yer alacak" şeklinde yorumladı.
Yunanistan'a kaçmaya çalışan 7 PKK şüphelisi yakalandı Yunanistan'a kaçmaya çalışan 7 PKK şüphelisi yakalandı Edirne üzerinden Yunanistan'a doğru kaçmaya çalışan 7 PKK şüphelisi şahıs kıskıvrak yakalandı ev gözaltına alındılar.