Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in 12 Mayıs'ta "Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine başvuru yapması gerektiği" açıklamasının ardından, hükümet teklifi parlamentoya götürdü. Parlamentoda yapılan oylamada 188 milletvekili NATO üyeliğine "evet", 8 milletvekili "hayır" oyu kullandı.

Bu kararın ardından Finlandiya'nın yarın Brüksel'de NATO üyeliğine İsveç ile beraber başvurması bekleniyor. Bu arada, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin resmi haber ajansı TT'ye yaptığı açıklamada, Türkiye ile NATO üyeliği için diplomatik müzakere çabalarının devam ettiğini söyledi.

Linde, konu hakkında fazla yorum yapmayacağını kaydetti.

İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ABD'ye gidiyor

İSVEÇ BAŞBAKANI VE FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI ABD'YE GİDİYOR

Öte yandan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün 19 Mayıs'ta ABD'ye gideceği bildirildi. İsveç hükümetinin açıklamasına göre, iki lider de Washington'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

İngiliz The Times gazetesinden çarpıcı iddia: İsveç ve Finlandiya iki teklifle gelecek İngiliz The Times gazetesinden çarpıcı iddia: İsveç ve Finlandiya iki teklifle gelecek İngiliz The Times gazetesi dünyanın gündeminde olan İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'ye gelirken karşılaşabilecekleri iki teklifle karşılaşabileceklerini iddia etti. Bu tekliflerden biri silah ambargosu diğeri ise PKK'ya karşı daha sıkı önlemlerin alınmasının olabileceğini belirtti.
Finlandiya Parlamentosu, NATO’ya başvuruyu onayladı Finlandiya Parlamentosu, NATO’ya başvuruyu onayladı Finlandiya Parlamentosu, hükümetin NATO üyeliğine başvuru teklifini kabul etti.