Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçaklarının Gökçeada’nın batısında ve Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin açıklama yaparak, “Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı vermiştir” dedi.

"ULUSLARARASI KAMUOYU ALGISINI ÜLKEMİZE KARŞI ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞMAKTADIR"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan'ın hava sahası ihlali iddiaları hakkında açıklamasında şunları belirtti:

“Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları, 16 Mayıs 2022 tarihinde Gökçeada'nın batısında, 17 Mayıs 2022 tarihinde ise Enez'in batısında hava sahamızı ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli yanıtı 18 Mayıs 2022 tarihinde vermiştir.

Yunanistan bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır.

Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.

Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunanistan'ın Ege'deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili, hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerekir.”

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Pontus tepkisi Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Pontus tepkisi Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın resmi makamlarından yapılan 'Pontus' iddialarına sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yunanistan'ın Türkiye hazımsızlığı! Biden'a 'Mavi Vatan' haritası Yunanistan'ın Türkiye hazımsızlığı! Biden'a 'Mavi Vatan' haritası ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis onuruna Beyaz Saray'da verdiği resepsiyonda iki ülke arasındaki dostluğa vurgu yaptı. Yunan Başkan Miçotakis, Türkiye’yi hedef alarak ABD Başkanı’na Mavi Vatan haritasını gösterdiği belirtildi.

Yunanistan'dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek Yunanistan'dan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılması gündemine ilişkin konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, söz konusu gelişmeyi desteklediklerini açıkladı.

Yunanistan'dan Türkiye mesajı: Diyalog istiyoruz Yunanistan'dan Türkiye mesajı: Diyalog istiyoruz Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, iyi komşuluk ilişkilerine dikkat çekerek Türkiye ile diyalog isteklerini ifade etti.

Yunanistan’ın Ayasofya rahatsızlığı sürüyor: Yeni pasaportları hedef aldılar Yunanistan’ın Ayasofya rahatsızlığı sürüyor: Yeni pasaportları hedef aldılar Yeni Türk pasaportlarında Ayasofya’nın yer alması Yunanistan basınında gündem oldu. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin hazımsızlığı sürerken Yunanistan yeni pasaportları, "Türkiye'nin en büyük meydan okuması: Ayasofya, pasaportlarda cami olarak yer alacak" şeklinde yorumladı.