Tüm dünyada baş gösteren ekonomik kriz ile beraber birçok ülkede ev kira fiyatlarıda tavan yaptı. Hollanda hükümeti ise duruma el attı ve ev kiralarına sınırlama getirilmesi planlanıyor.

Hollanda'da kira fiyatlarının sınırlandırılması gündemde. Önümüzdeki aylarda meclise sunulması beklenen düzenlemeye göre, kiralık evlerin fiyatını artık ev sahipleri belirleyemeyecek.  Bu düzenlemeyle, ev sahiplerinin fahiş fiyatlarla konut piyasasına olumsuz etkisinin önlenmesi amaçlanıyor.

EN FAZLA BİN 250  EURO

Düzenleme kapsamında puanlama sistemi getirilecek. Evin büyüklüğü ve oda sayısı gibi özellikler puanlamayı etkileyecek. Evin aldığı puana göre, kira bedeli en fazla bin 250 euro olarak belirlenebilecek.

DÜŞÜK GELİRLİLERE BELEDİYELERDEN DESTEK

Düzenleme kapsamında, düşük ve orta gelirli kişilere de, belediyeler tarafından sosyal konut tahsis edilecek. Kira yardımı almaları kolaylaştırılacak ve gençler için konut yardımı alma yaşı 23'ten 21'e indirilecek.

Hollanda'da yanlışlıkla 1675 çocuk ailelerinden alındı! Hollanda'da yanlışlıkla 1675 çocuk ailelerinden alındı! Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), Vergi Dairesi yetkilileri tarafından bazı hesaplamalarda yapılan hatalar sonucu 1675 çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

Hollanda’da ötenazi teklif edildiği için Türkiye’ye getirilen genç kızın babası konuştu: O nefesi Allah verir, Allah alır Hollanda’da ötenazi teklif edildiği için Türkiye’ye getirilen genç kızın babası konuştu: O nefesi Allah verir, Allah alır Hollanda’da aylarca tedavisi gerçekleştirilmeyen ötenazi teklif edilen 36 yaşındaki kanser hastası Funda Gök, dün Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirildi. Genç kızın babası Halil Gök, “Bize ‘iğne vuralım, öldürelim, acı çekmesin' dediler. Çocuğum nefes alıyor, o nefesi Allah veriyor, Allah alır dedim. İkinci defa öldürelim dediler, elimiz kolumuz bağlandı. Uçağı gönderdiler, geldik, inşallah iyi olacak” dedi.

Hollanda'da enerji krizi: Kaloriferler iki derece kısılacak, evde kazak giyilecek Hollanda'da enerji krizi: Kaloriferler iki derece kısılacak, evde kazak giyilecek Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası Rusya'dan enerji ithalatını durdurma kararı alan ülkelerden olan Hollanda'da kriz baş gösteriyor. Hem krizden kurtulmak hem de Rus doğalgazına bağımlılığı azaltmayı hedefleyen Hollanda hükümeti, devlet dairelerindeki kaloriferlerin ısısını iki derece daha düşürme kararı aldı. Ayrıca halka 'duşta daha az kalma' çağrısında bulunan hükümet, "Evde sıcak tutacak bir hırka veya kazak giyin" önerisinde bulundu.