Afganistan’ın doğusunda, Pakistan sınırında bulunan Host kentinin 44 kilometre güneybatısında meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Yetkililer deprem yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısının bini, yaralı sayısının ise 1.500’ü geçtiğini açıkladı. Afganistan Paktika Bilgi ve Kültür Dairesi Başkanı Mohammad Amin Huzaifa "İnsanlar mezar üstüne mezar kazıyor" şeklinde konuştu.

Ülkedeki, depremden en çok etkilenen Paktika vilayetinin Barmal, Ziruk, Naka ve Gayan bölgelerinde 280 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Host vilayetinde ise en az 25 kişinin öldüğü, 95 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Ayrıca depremin Hindistan, Pakistan’ın başkenti İslamabad, Pencap eyaleti ve civarında da hissedildiği ifade edildi.

Avrupa sismoloji ajansı, Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntıların Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da 119 milyon kişi tarafından 500 kilometre boyunca hissedildiğini duyurdu. Evlerin kerpiçten olması sebebiyle hasarın büyük olduğu ve ölü sayısının artabileceği ifade edildi. 

(Fotoğraflar/AP News Arşiv)

BM'DEN TÜRKİYE VE PAKİSTAN'A TEŞEKKÜR

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’daki depremle mücadelede Türkiye ve Pakistan’ın 'cömert çabalarına' övgüde bulundu. Afganistan Özel Temsilci Yardımcısı ve İnsani Yardım Koordinatörü Ramiz Al-Akbarov, "Türk Büyükelçiliği yetkilileriyle temaslarda bulundum. BM'nin Afganistan'da arama kurtarma kabiliyeti yok ve Türkiye'nin bu yardımı en iyi sağlayacak konumda olduğuna inanıyoruz" dedi.

Al-Akbarov, "Gıda yardımı dağıtım merkezleri kurulmasında Türk ve Pakistanlı yetkililerin büyük rol oynadığını ve cömert çabalar sarf ettiğini burada söylemek istiyorum" ifadesini kullandı.

Van'da deprem oldu, AFAD'dan açıklama var Van'da deprem oldu, AFAD'dan açıklama var Son deprem haberi Van'ın Muradiye ilçesinden geldi. AFAD'dan açıklama var, deprem anı kameralara da yansıdı, işte detaylar...
Japonya'da 5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti Japonya'da 5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti Japonya Meteoroloji Ajansı'nın (JMA) açıklamasına göre, yerel saatle 10.31'de Japonya'nın İşikawa eyaletinin Noto Yarımadası'nda 5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Depremin 14 kilometre derinlikte kaydedildiğini duyurdu. Depremin ardından dev dalga uyarısı yapılmadı.