Rus ordusu, Ukrayna’nın Kremençuk kentinde içinde binden fazla insanın bulunduğu bir alışveriş merkezini vurdu. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Direktör Yardımcısı Kyrylo Tymoshenko ise, saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin yaralandığını belirtti.

"KURBANLARIN SAYISINI HAYAL ETMEK İMKANSIZ"

Rusya, sivil yerleşim yerlerini hedef almaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın Kremençuk kentinde binden fazla kişinin bulunduğu bir alışveriş merkezini füze ile vurduğunu aktardı. "Kurbanların sayısını hayal etmek imkansız" ifadelerini kullanan Zelenskiy, AVM’nin Rus ordusu için hiçbir tehlike oluşturmadığını ve stratejik değeri olmadığını belirterek, vurulan AVM’yi insanların sadece normal bir yaşam sürme çabasında oldukları bir yer olarak nitelendirdi.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Tymoshenko ise yaptığı açıklamada, "İşgalciler binden fazla kişinin bulunduğu alışveriş merkezine füze attı. AVM yanıyor ve yangın söndürülmeye çalışılıyor. Rus ordusu için stratejik bir önemi olmayan insanlar sadece hayatlarını sürdürüyor. Rusya acizliğinin acısını sıradan insanlardan çıkarmayı sürdürüyor.10 ölü 40 da yaralı var." ifadelerini kullandı. 

Saldırı sonrası AVM alev alev yanarken, olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi.

İNGİLTERE, ABD VE BM'DEN KINAMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, Kremençuk’taki AVM saldırısını kınayarak, "Bu dehşet verici saldırı, Rus liderin vahşet ve barbarlığının derinliğini bir kez daha gösterdi. Bir kez daha düşüncelerimiz Ukrayna'daki masum kurbanların aileleriyle birlikte. Putin, davranışının G7 ülkelerinin, Ukrayna'nın yanında durma kararlılığını güçlendirmekten başka bir işe yaramayacağının farkına varmalı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, "Dünya, bugün Rusya'nın kalabalık bir Ukrayna alışveriş merkezini vuran füze saldırısından dehşete düştü” ifadelerini kullanarak, ABD'nin Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini ve Rusya'dan hesap soracağını yineledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric ise saldırı hakkında, "En hafif tabirle içler acısı" ifadelerini kullanarak, “Alışveriş merkezleri ve siviller de dahil olmak üzere her türlü sivil altyapı asla hedef alınmamalıdır” dedi.

Rus ordusu Harkov'u bombardımana tuttu, çok sayıda ölü var Rus ordusu Harkov'u bombardımana tuttu, çok sayıda ölü var Rus ordusu Ukrayna’nın Harkov bölgesini bombardımana tuttu. Aralarında sivillerin de olduğu çok sayıda kişi canından oldu.