Meksika’nın başkenti Mexico City’deki Benito Juarez Uluslararası Havalimanı’ndan dün gece kalkış yapan ve ABD’nin New York kentindeki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’na gitmekte olan Aeromexico Havayollarının 404 sefer sayılı uçuşunu yapan uçağa, Meksika Körfezi üzerinde yıldırım düştü.

YARALANAN OLMADI

Benito Juarez Uluslararası Havalimanı tarafından yapılan açıklamada, uçağın güvenlik protokolü gereği havalimanına geri döndüğü ve olaysız bir iniş gerçekleştirdiği belirtilirken, uçaktaki yolcu ve mürettebattan yaralanan olmadığı bildirildi.

ACİL İNİŞ YAPTI

Aeromexico Havayolları ise, yıldırım düşmesi nedeniyle uçakta acil bir durumun yaşanmadığını ifade ederken, yolcuların başka bir uçağa transfer edilerek New York’a ulaştırıldığını belirtti.

KABİNE ZARAR VERMEYECEK ŞEKİLDE TASARLANDI

Uzmanlar, yolcu uçaklarının yıldırım düşmesine karşı dirençli ve yıldırım düşmesi sonucu açığa çıkan elektriğin kabine zarar vermeyecek şekilde tasarlandığını belirtiyor. Ancak protokole göre yıldırım çarpmış bir uçağın, navigasyon sistemlerinde hasar oluşma ihtimali nedeniyle acilen iniş yaparak kontrol edilmesi gerekiyor.

Havada büyük panik! Savaş uçakları devreye girdi, gerçek ortaya çıktı Havada büyük panik! Savaş uçakları devreye girdi, gerçek ortaya çıktı İngiltere'den İspanya'ya gitmek için havalanan yolcu uçağında bulunanlar, camdan baktıklarında kendilerine eşlik eden F-18 savaş uçaklarını görünce şaşkına döndü. Savaş uçaklarının, bir İngilizin bomba ihbarı üzerine alarma geçen İspanya tarafından devreye sokulduğu anlaşıldı.