İgor Konaşenkov, başkent Moskova'da düzenlediği toplantıda, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Rus ordusunun eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ukrayna ordusunun tüm yönlerde kayıplar yaşadığını ileri süren Konaşenkov, Rus güçlerinin Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılarını sürdürdüğünü belirtti.

Konaşenkov, Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Soledar kenti yönünde bulunan Ukraynalı askerlerin pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırılar düzenlendiğini dile getirerek, "Bu saldırılarda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 24. Mekanize Tugayı'nın kayıpları yaklaşık 2 bin 500 asker oldu. Bu, söz konusu tugayın yüzde 60'ıdır. 79. Hava Taarruz Tugayı'nın neredeyse tamamı yok edildi. Bu tugayın kayıpları yüzde 80'den fazladır." dedi.

'UKRAYNALI ASKERLER FİRAR ETTİ' İDDİASI

Ukrayna ordusunun 80. Hava Taarruz Tugayı'nın bazı askerlerinin savaşmaktan vazgeçtiğini ve ordudan firar ettiğini öne süren Konaşenkov, ordudaki kayıpların Ukrayna yönetimini milliyetçi taburlarını ön cephelere göndermeye zorladığını savundu.

Konaşenkov, Kiev yönetiminin Yılan Adası'na Ukrayna bayrağı dikmeye çalıştığına dikkati çekerek, "Sabah saat 05.00 sularında birkaç Ukraynalı asker bir motorlu tekneyle adaya indi ve bayrakla fotoğraf çekti. Yılan Adası'na yönelik Rus uçağı tarafından yüksek hassasiyetli füzelerle saldırı düzenlendi. Bu saldırı sonucunda adadaki Ukraynalı askerlerin bir kısmı vuruldu. Hayatta kalanlar Odessa bölgesindeki Primorsk yerleşim birimine doğru kaçtı." diye konuştu.

Ukrayna'da 6 yönetim merkezi, 3 mühimmat ve silah deposu, yabancı paralı askerlerin bulunduğu merkez ve Ukraynalı askerlerin eğitildiği merkezin imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait 'Mig-29' ve 'Su-25' tipi savaş uçağı ile 17 insansız hava aracının düşürüldüğünü, 6 'Toçka-U' balistik füze ve 12 çok namlulu roketatarın ele geçirildiğini kaydetti.

Konaşenkov, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana 234 uçak, 137 helikopter ve 1479 insansız hava aracının yanı sıra 353 hava savunma füze sistemi, 3 bin 935 tank ve zırhlı araç, 724 çok namlulu roketatar, 3 bin 102 obüs ve havan topu ile 4 bin 64 özel askeri aracın imha edildiğini dile getirdi.

YILAN ADASI'NA BAYRAK DİKMEYE ÇALIŞIYORLARDI

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından savaşın son durumuna dair verilen günlük brifingde, 6 Temmuz gecesinde Ukrayna askerlerinin Yılan Adası'na bayrak dikmeye çalıştığı ifade edildi. Açıklamada, Karadeniz'deki Yılan Adasına Ukrayna bayrağı dikmeye çalışan Ukraynalı askerlerin vurulduğu, bazılarının öldürüldüğü, hayatta kalanların ise Odessa'da Primorske yönüne kaçtığı bildirildi.

Açıklamanın devamında, "Sabah 05.00 civarında birkaç Ukraynalı asker, bir motorbotla adaya geldi ve bayrakla görüntülendi. Rus Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar, hemen Yılan Adasını yüksek hassasiyetli füzelerle vurdu ve bazı Ukraynalı askerleri öldürdü" denildi. Saldırıdan sonra hayatta kalan Ukrayna askerinin ise Odessa'da Primorske yönüne kaçtığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 30 Haziran'da yapılan açıklamada, Yılan Adası'ndaki Rus askerlerinin "iyi niyet göstergesi" olarak bölgeden çekildiği duyurulmuştu. ABD merkezli Forbes Dergisi'ne göre Rusya, Yılan Adası'nda ve çevresindeki sularda yaklaşık 1 milyar dolarlık ekipman ve silah kaybetti. Rus ordusunun en büyük kaybının, Karadeniz Filosunun amiral gemisi "Moskova" kruvazörü olduğu, değerinin 750 milyon dolar olduğu belirtildi.

Rusya hapishanelerden asker topluyor: Sağ dönene para ödülü ve af var Rusya hapishanelerden asker topluyor: Sağ dönene para ödülü ve af var Rusya'nın Ukrayna'yı işgali 24 Şubat'tan bu yana devam ederken, ordudaki eksikleri gidermek isteyen Rusya, hapishanedeki mahkumları işe almaya başladı. Mahkumlara, 6 ay sonra canlı geri dönmeleri durumunda 3100 dolar (yaklaşık 53 bin lira) ödül verileceği ve cezalarının affedileceği belirtildi.

Rusya’dan Slovyansk'a saldırı: 2 ölü, 7 yaralı Rusya’dan Slovyansk'a saldırı: 2 ölü, 7 yaralı Rus ordusunun dün Ukrayna’nın Donetsk bölgesine bağlı Slovyansk şehrine düzenlediği bombalı saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise yaralandığı açıklandı.