Peru’da son bir yıl içinde 4’üncü başbakan istifa etti.

Peru Başbakanı Anibal Torres, Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’ya sunduğu mektupta kişisel nedenlerden dolayı başbakanlık görevinden ayrılmak istediğini belirtti.

Geçtiğimiz şubat ayında başbakanlık görevine gelen Torres, mektubunda ayrıca kendisine güven duyularak önce Adalet Bakanlığı ve ardından Başbakanlık görevlerine layık görüldüğü için teşekkür etti.

1 YIL İÇİNDE İSTİFA EDEN 4. BAŞBAKAN

Torres, 28 Temmuz 2021 tarihinde iktidara gelen Castillo’nun neredeyse 1 yıl 1 hafta süren görev süresi içerisinde görevini bırakan 4’üncü başbakan olarak tarihe geçti.

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları ve savcılık tarafından yürütülen soruşturmaların ortasında gerçekleşen bu olay sonrası Castillo’nun istifayı onaylayarak yanıtlaması ve ardından ülkenin yeni başbakanın belirlenmesi bekleniyor.

Anketlere göre Peru halkının yüzde 74’lük bir oranla desteklediği Castillo hakkında, yolsuzluk sebebiyle savcılık tarafından açılan 5 ayrı soruşturma bulunduğu bildiriliyor.

Eski danışmana suikast iddiası! Putin’e en yakın isimdi, istifa edip Rusya’dan ayrıldı… Eski danışmana suikast iddiası! Putin’e en yakın isimdi, istifa edip Rusya’dan ayrıldı… Ukrayna savaşı sonrası ülkeyi terk eden Putin'in eski danışması Anatoly Chubais'in acil olarak hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. Chubais'in kaldığı odanın kimyasal koruyucu kıyafetli uzmanlar tarafından incelenmesi suikast iddialarının ortaya atılmasına neden oldu. İngiliz Daily Mail gazetesi, Rusya lideri Vladimir Putin’in sağ kolu olarak bilinen Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev’e suikast düzenlendiğini öne sürmüştü.

İtalya Başbakanı Draghi istifa etti İtalya Başbakanı Draghi istifa etti İtalya Başbakanı Mario Draghi kısa bir süre önce istifa edeceğini duyurmuştu. Draghi görevinden istifa etti.

Ülkeden kaçan Sri Lanka Devlet Başkanı e-mail ile istifa etti Ülkeden kaçan Sri Lanka Devlet Başkanı e-mail ile istifa etti Ekonomik krizin protestolarla sonuçlandığı Sri Lanka’da Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa dün ülkeyi terk etmişti. Singapur'a kaçtığı öğrenilen Rajapaksa e-mail yoluyla istifa etti.