Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012'nin 3'üncü Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Başçı, Merkez Bankası'nın 2012 sonunda yüzde 6.5 olan enflasyon hedefini revize ettiklerini, enflasyon hedefinin 0.3 puan aşağı çekerek yüzde 6.2'ye indirildiğini belirtti. Başçı, "Çekirdek enflasyonda aşağı yönlü eğilimin süremesi öngörülüyor" dedi. 

##tgvideo##


  "Bankacılık politikasını rahatlatıcı önlemler alabiliriz" diyen Başçı, "İspanya'da kamu borcuna ilişkin gerilemeler endişeleri artırdı. Euro Bölgesi'ne ilişkin gelişmeler küresel ekonomi için belirleyici. Enerji fiyatlarına yönelik arz yönlü riskler sürüyor. Küresel risk iştahındaki oynaklık son derece yüksek" diye konuştu.  
  Türk ekonomisindeki dengelenmenin daha da belirginleşmiş göründüğünü dile getiren Başçı, "Yılın ilk yarısındaki gelişmeler uygulana politikaların sonuç aldığını gösteriyor. Uygulanan politikalarla enflasyon konusundaki belirsizlikleri azalttık. Piyasa faizlerinin her vadede daha da gerilediğini gözlemledik. Özellikle tüketici kredilerinde çok daha sınırlı bir artış gözlendi. Kredilerin makul ve sağlıklı oranlarda artmasını bekliyoruz. Temel enflasyon göstergelerinde düşüş eğiliminin sürdüğü gözleniyor" dedi.  
  Petrol tahminini 2013 için 100 dolara düşürdüklerini bildiren Başçı, gıda fiyat tahmininin 2012 için yüzde 7.5'den yüzde 7'ye düşürdüklerini açıkladı. Başçı, enerji fiyatlarına yönelik arz yönlü riskler sürdüğünü kaydederek, "1 hafta vadeli 500 milyon liralık repo ihalesi açtık. Çekirdek yönlü enflasyonda aşağıya doğru eğilimin artmasını bekliyoruz. Para politikasındaki esnek yaklaşımımızı koruyacağız. Zorunlu karşılıklarda tutulan döviz miktarını yükseltebiliriz" dedi.