Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, tatil sezonuna girilmesiyle yazlık evlerde kira fiyatlarının aşırı arttığını belirterek, bu konuda kendilerine şikâyetler geldiğini anlattı. Yazlık evlerin kira fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktığını ifade eden Kolçak, "Sezonluk yazlık konut kiraları, lüks otel fiyatlarıyla yarışıyor" dedi. Bazı yazlık sahiplerinin haksız kazanç elde etmek istediğini vurgulayan Kolçak, şöyle devam etti: 
"Yazlığın denize yakınlığına göre belirlenen sezonluk kiralık fiyatları, yerine göre 25 bin lira gibi fahiş rakamlara kadar çıkabiliyor. Denizin yanı başında 50-60 metrekare kutu gibi evler için sezonluk 30 bin lirayı bulan rakamlar var. Bu fırsatçılıktır. Denize yakın noktalarda sıradan bir apartman dairesine bile aylık 5 bin lira isteniyor. Geçen yıl 3 bin lira civarındaydı. Yazlık konut sahipleri, 12 aylık kira gelirini üç ayda çıkarmak istiyor."
Yazlık evini kiraya veren bazı kişilerin kira gelirini de beyan etmediğini, dolayısıyla vergi ödemediğini belirten Kolçak, "Her yıl artan sezonluk ve aylık kiralık yazlık fiyatları adeta tüketicinin tatil yapmak için bütün sene borç ödemek zorunda kalmasına sebep olacak kadar yükseldi. Tatil hayali kuranlar bu sene oldukça zorlanacaklar" dedi.