Gıda fiyatları yakın takibe alınıyor, yapay zeka devreye giriyor. 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre tarım ürünlerinde arz ve rekolte tahminlerinin sağlıklı yapılabilmesine imkân verecek olan Erken Uyarı Sistemi kurulacak, gıda ürünlerinde fiyat dalgalanmasının büyük veri ve ileri analitik yöntemler kullanılarak Ürün Gözetim Mekanizması hayata geçirilecek.

Erken Uyarı Sistemi çalışmalarına, tarım ürünleri fiyat ve maliyetleri konusunda Merkez Bankasının belirlediği ürün seti ve periyot çerçevesinde veri desteği sağlanacak, sistemin izleme sonuç raporları da gerekli tedbirlerin alınması için haftalık olarak Tarım ve Orman ile Ticaret bakanlıklarıyla paylaşılacak.

SOĞUK DEPO ZİNCİRİ DESTEĞİ

Kamuoyunun daha geniş kesimlerinin politika kararlarını anlayıp yorumlayabilmeleri amacıyla dijital araçlar daha etkin kullanılacak ve kararlar yalın dille hedef kitlelere açıklanacak.

Fiyat dalgalanmasının önüne geçilmesi için soğuk depo zincirleri yapılmasına destek verilecek.

81 ilde aynı anda başladı: Gıda denetim seferberliği dört gün sürecek 81 ilde aynı anda başladı: Gıda denetim seferberliği dört gün sürecek Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ülke genelinde 7 bin 300 personelle üretim, satış ve tüketim noktalarında dört gün boyunca denetim yapacaklarını belirterek “Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmayacağız” dedi.

Türkiye en çok gıda israf eden üçüncü ülke Türkiye en çok gıda israf eden üçüncü ülke Türkiye kişi başına gıda israfında dünyada üçüncü sırada yer alırken, yıllık ortalama 214 milyar TL ile her yıl millî gelirimizin yüzde 4,1’ini çöpe atıyoruz.

Domateste tek fiyat yok: 3 TL'ye de 20 TL'ye de Domateste tek fiyat yok: 3 TL'ye de 20 TL'ye de Pazar ve marketlerde satışa sunulan domateslerin fiyatlarındaki fark dikkat çekiyor. 3 TL ile 20 TL arasında değişen fiyatlara rağmen esnaf, 'pahalı' domatesin vatandaş tarafından satın alındığını belirtti.