C. Fırat Aydoğmuş | ANKARA

Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan “Devletin bu konuya olağanüstü şekilde müdahale ederek bu tip fahiş fiyat uygulamasına gidenleri ifşa etmesi ve yasal tedbir uygulaması gerekiyor. Tekelci firmaların yüksek fiyat politikalarına devlet müdahale edebiliyorsa, bu gibi durumlarda da yine devletin kısıtlayıcı, sınırlayıcı bir müdahale yapması son derece doğal. Aksi takdirde psikolojik enflasyon, hem kurlardaki gerçek artışı yansıtmıyor hem de dövizde bir geri çekilme söz konusu olduğunda fiyatlar geri gelmiyor. Tavan fiyat politikasını kıtlık döneminde koymazsanız fiyatların nereye gideceği belli olmaz ve kara borsa oluşur” dedi.


Döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle Merkez Bankası, vatandaşa iktisadi temellere dayanmayan işlemlerden uzak durması tavsiyesindebulundu

YAPILMASI GEREKENLER
Devletin neler yapabileceğini de anlatan Seyfettin Erdoğan “Dışarıdan dövizle mal alan firmalara teşvik ve destek verilebilir ama dolar ve avro cinsinden ödemesi olmayan, dışarıdan mal almayan firmalara en azından belli bir dönem için fiyat sınırı konabilir. Özellikle gıda başta olmak üzere sektörlerin yurt dışından döviz verilerek alınmayan girdileri için belli bir kısıt konabilir. Serbest piyasa ekonomisi son derece başarılı bir model. Bu modelin dışına çıkmamak lazım ama modelin işleyişinde bir sapma ortaya çıkarsa, işleyişi manipüle edenler olursa orada devlet müdahale eder. Devletin müdahale etmesi, piyasa ekonomisini ortadan kaldırmaz. Tam aksine düzenlemek; haksız kazanç elde edenlerin önüne geçer, piyasa ekonomisinin işleyişini daha etkin hâle getirir” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın dolar satmaması İngiliz'e dert oldu Merkez Bankası'nın dolar satmaması İngiliz'e dert oldu Türkiye ekonomisi üzerinde oynanan oyunlar, döviz kurundaki son yükseliş olayında da bir defa daha ortaya çıktı. Bunun bir örneği olan İngiliz finansçı Timothy Ash, sosyal medya hesabından olay bir yorumda bulundu.
Dolarda son rakamlar: 13,50 seviyesine tırmandı Dolarda son rakamlar: 13,50 seviyesine tırmandı Bir süredir sert yükseliş kaydeden Dolar/TL, gün içerisinde yüzde 17'ye ulaşıp 13,50 seviyesine kadar artarak tırmanışını sürdürdü.