Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 81 il müdürlüğüne gönderilen yazı ile Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan, Özerk Nahçıvan Cumhuriyeti, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) dışında tereyağı ihracatına kısıtlama getirildiği bildirildi. Kararın ülkesel tereyağı arz güvenliğinin sağlanması, arz ve talep dengesinin korunması için alındığı belirtildi.

Pandemi etkisiyle tüm dünyada zayıflayan ticaret Türkiye ihracatına da yansımış, tereyağı ihracatı bu nedenle düşük seviyelerde seyretmişti. Ancak geçen yılın ilk üç ayında 608 bin dolar olan tereyağı ihracatı bu yılın aynı döneminde 34 milyon dolara kadar yükseldi.

TİM verilerine göre, 2022 Ocak ayında 9,7 milyon dolar, şubat ayında 9,8 milyon dolar, mart ayında 14,5 milyon dolarlık tereyağı ihracatı gerçekleştirildi.

Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya geldi: İhracat gelirlerinin yüzde 40'ı TCMB'ye satılacak Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya geldi: İhracat gelirlerinin yüzde 40'ı TCMB'ye satılacak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya geldi. Görüşmede alınan kararla ihracatçıların Merkez Bankası’na satmak zorunda oldukları döviz gelirinde oran yüzde 40’a çıkarılacak.

Gıda fiyatları yükselirken tarımda ihracat da patladı Gıda fiyatları yükselirken tarımda ihracat da patladı Türkiye ciddi bir gıda enflasyonu yaşarken, bu alanda ihracatın rekor kırması dikkat çekti.