Fed’in faiz artırım kararından sonra gerilemeye başlayan kripto paralar, ABD’da Nisan ayı enflasyonun açıklamasıyla iyice düştü. Özellikle Fed’in faiz artırım sinyalleri ile baskı altında kalan kripto paralarda sert düşüşler söz konusu. Yatırımcılar ise bu durum karşısında endişeli. Peki kripto paralar düştü mü? Bitcoin ne kadar? Kripto paralar neden düşüyor? İşte haberin detayları… 

KRİPTO PARALAR SERT ÇAKILDI 

Kripto paralarda adeta deprem yaşanıyor. Fed’in faiz artırımı sonrası ve ABD’de açıklanan enflason oranlarıyla sert düşüşe geçen kripto paralarda çöküş yaşanıyor. Lider kripto para birimi olan Bitcoin’le başlayan düşüş trendi diğer kripto paralara da sıçradı. Luna ve Terra UST yatırımcıları paralarını sıfırlama noktasına gelirken kurtuluşuna ilişkin bir ışık da görünmüyor.

SİSTEMDE ÇÖKÜŞ 

Dolarla aynı seviyede işlem gören Terra UST, Luna tarafından teminat altına alınmıştı. 1 Terra UST satınca 1 tane de Luna tokeni ortaya çıkıyor. 1 tane Terra UST alınca da 1 tane Luna tokeni azalıyor. Terra UST ne kadar alım görürse Luna tokenleri de o kadar azalıyor ve fiyatı yükseliyordu. Ancak Luna’da büyük yıkımın içine girdi. Dibe kadar çöken Luna neredeyse tamamen değersiz bir hale geldi. 

BİTCOİN 30 BİN DOLARIN ALTINA GERİLEDİ  

Lider kripto para birimi olan Bitcoin de tarihi zirvesi olan 69 bin dolardan 49 bin dolara kadar gerilemişti. Bu seviyelerde tutunmaya çalışan Bitcoin, Fed’in faiz kararı ve daraltılmış politikalar ile sert düşüşe geçti. 27 bin doların altına kadar gerileyen Bitcoin, düşüş trendine devam ediyor.

KURTULUŞ İÇİN ÇARE NE?

Sistemi yeniden ayağa kaldırmak, UST’yi 1 dolara sabitlemek için milyarlarca Luna’nın basılması gerekiyor. Piyasada çoğalan Luna’nın fiyatı da dip seviyelerden işlem görmeye devam edecek. Böylece Luna yatırımcılarının kayıpları uzun süre devam edecek olabilir. 

Süper Lig'de kripto para krizi! Soruşturma başlatıldı Süper Lig'de kripto para krizi! Soruşturma başlatıldı FIFA kokartlı hakem Arda Kardeşler, ilk derbisinde yazı tura atışını sanal para ile yaptı, kendini yaktı.

Kripto para piyasalarında deprem! Bitcoin, Ethereum ve Altcoin'lerde son durum Kripto para piyasalarında deprem! Bitcoin, Ethereum ve Altcoin'lerde son durum Kripto para piyasaları haftaya düşüşle başladı. Tam anlamıyla yükselişe geçemeyen kripto para piyasası düşük seyretmeye devam ediyor. Bununla beraber Bitcoin tekrardan bir düşüş yaşadı ev 40 binin altına geriledi.

Kripto parada yasa yolda: Kayıt dışını önleyecek kadar vergi alınsın Kripto parada yasa yolda: Kayıt dışını önleyecek kadar vergi alınsın Meclis gündemine kısa süre sonra gelmesi beklenen kripto yasasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Ekonomist Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, vergilendirmenin ‘beyan esası’na göre ve kayıt dışılığı önleyecek oranda olması gerektiğini söyledi.