YÜCEL KAYAOĞLU

Doğum borçlanmasına ilişkin mevcut uygulamaya göre, bir kadının doğum borçlanmasından yararlanması için sigorta başlangıç tarihinin doğum öncesi bir tarih olması şartı aranıyor. Sigortalılık girişi doğum yaptıktan sonra ise kadınlara geriye dönük borçlanma hakkı verilmiyor.

Edinilen bilgilere göre AK Parti milletvekilleri, askerlik borçlanmasında erkeklerin askere gitmeden önce sigorta yaptırıp yaptırmadığı şartı aranmaksızın geriye dönük prim ödeme imkânı olduğunu hatırlatarak “Kadınların doğum borçlanması da askerlik borçlanması gibi olsun. Doğum borçlanması için doğumdan önce sigortalı olması şartı kaldırılsın” teklifini getirdi. Çalışma Bakanlığının teklife sıcak baktığı ve bu konuda mevzuatta bir değişiklik yapılabileceği belirtildi.

3 ÇOCUĞA KADAR YAPILACAK

Uygulamadaki düzenlemeye göre, geriye dönük doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süre için yapılabiliyor. Her doğum için en fazla 720 günlük süre için prim borçlanması yapılabiliyor. AK Parti milletvekillerinin teklifi hayata geçerse, kadınların sigorta başlangıç tarihinin doğumdan önce mi sonra mı olduğuna bakılmayacak. Sigortalı olarak bir işte çalışan bütün kadınlar, 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yaptırabilecek. 3 çocuğu olan çalışan bir kadın böylece geriye dönük 6 yıllık prim borçlanması yapabilecek ve emeklilik için gerekli olan hizmet süresi bu yolla da tamamlanabilecek.

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geliyor Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına af geliyor GSS borçları olanlar dikkat! Yüz binlerce kişiyi kapsayan affın detayları belli oldu. Meclis'e gönderilen sağlık torba kanun teklifi ile Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının bir kısmı silinirken, borcun kalan kısmı için ödeme kolaylığı sağlanıyor. Yaklaşık 10 bin liraya kadar tüm borçlar silinecek. Peki GSS borçları silinecek mi? İşte GSS borcu hakkında merak edilenler…
SGK İl Müdürü Cevheroğlu: 'Genel sağlık sigortasından yararlanma oranı yüzde 99,5' SGK İl Müdürü Cevheroğlu: 'Genel sağlık sigortasından yararlanma oranı yüzde 99,5' Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürü Tuncay Cevheroğlu, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada 2002 yılında yüzde 70 olan genel sağlık sigortasından yararlanma oranının 2022 yılı itibarıyla yüzde 99,5’e yükseldiğini kaydetti.