Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı vekili Zekeriya Öz, savcılar Muammer Akkaş ile Oktay Erdoğan ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında aldığı inceleme kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu, "HSYK'nın inceleme başlatması elbetteki doğaldır. Anlaşıldığı üzere bu yargıya intikal edecek ve gereği yapılacaktır. Biz herkes için suçsuzluk karinesi, lekelenmeme hakkını esas sayarız" dedi. Feyzioğlu, "Bir savcının defalarca yurt dışına çıktığı yönünde bir iddia vardı. Ki çıkabilir. Ancak bu çıkışlarından bir kısmının ücretinin bir işadamı tarafından ödenmesi ciddi bir olaydır. HSYK'nın inceleme başlatması elbetteki doğaldır. Biz herkes için suçsuzluk karinesi, lekelenmeme hakkını esas sayarız. Vaktiyle bazı kişiler kendileri iş yaparken, yargı gücünü kullanırken insanları düşman olarak görmüş, lekelenmeme haklarını saymamış ve savunma haklarını elden almış olsa da biz bunları yapanlar için ve herkes için savunma hakkı ve adil yargılama hakkı deriz" dedi. 

Bir gazetecinin "Bir savcının bir işadamı tarafından tatil yapması hukuki açıdan ne kadar etiktir" şeklindeki sorusuna Feyzioğlu, "Böyle bir şey varsa çok yakından incelenmesi gerekir. Hangi menfaat karşılığında gidilmiştir ya da böyle bir menfaat var mıdır? Dost mudur, dostluk mudur bunların ortaya çıkması gerekir. Eminim yargı sürecinde bu ortaya çıkar" şeklinde yanıt verdi. 

Yolsuzluk soruşturmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Metin Feyzioğlu, "Yolsuzluk soruşturmasını yürütenleri, dün bildiğimiz bir çok davada yani Ergenekon, Balyoz davalarında çok ciddi hukuka aykırılıklarla tanıdık. Lütfen hiçbirimiz, bu topluma en büyük haksızlık olan unutkanlık hastalığına kapılmayalım. Yolsuzluk soruşturması sonuna kadar yürütülsün ancak soruşturmayı yürütenleri kahraman ilan ederek bugün onların büyük yanlışları sebebiyle zindanlara terk edilmiş olan insanları orada bir kere daha perperişan etmeyelim" ifadelerini kullandı 

"HSYK'NIN EMNİYET MÜDÜRÜ HAKKINDA İNCELEME YAPMA YETKİSİ YOKTUR"

Feyzioğlu, bir gazetecinin "HSYK 3. Dairesi'nin İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında inceletilme kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusunu ise "Ben onun bir yanlış haber olduğunu düşünüyorum. Çünkü HSYK'nın elinde kapsamında olan bir kişi değil. Olsa olsa suç duyurusunda bulunabilir. Yoksa kendisinin bir inceleme yapma yetkisi yoktur" şeklinde yanıtladı. 

VİDEO İÇİN TIKLAYIN