Hayvanları Koruma Kanunu teklifi, Meclis Başkanlığına sunuldu. Teklife göre, hayvan neslini yok edenlere 5-10 yıl arasında, nesli tükenmekte olan hayvanları öldürenlere 1 yıldan 5 yıla, hayvanları haksız nedenlerle öldürenlere 6 ay ile 4 yıl arasında, eziyet edenlere 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

HAYVAN DÖVÜŞTÜRENE HAPİS CEZASI

Hayvan dövüştürenlere 3 aydan 2 yıla kadar hapis, hayvanlara karşı cinsel suçlara da 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ve yüz günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacak.

4 KÖPEK TÜRÜNE ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI

Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türleri olmak üzere 4 köpek türünün Türkiye'ye girişi yasaklanıyor. Kanun teklifine göre bu türlerin satışını yapanlara ise 11 bin lira para cezası verilecek.

"SAHİPLİ-SAHİPSİZ HAYVAN AYRIMINI KALDIRIYORUZ"

Konuya dair açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Hayvanlar bir mal, eşya olmaktan çıkarılıp, bir canlı statüsüne getirilmekte ve Türk Ceza Kanunu 151. maddede hayvanlarla ilgili husus mala zarar vermek noktasından çıkarılıp, cana zarar verme noktasına getirilerek, suç kapsamına alınmaktadır" dedi.

Türkiye’de hayvanların yaşamlarını rahat sürdürmeleri ve hayvanlara iyi muameleyi temin etmek için 24 Haziran 2004 tarihinde çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu'nun bu konuda yapılan ilk düzenleme olduğunu hatırlatan Ünal, "Teklifimizde bir taraftan hayvan sağlığı refahı temin edilirken, onların bir mal, süs eşyası olmaktan çıkarılması ve diğer taraftan hayvanların insanlarla ahenk içinde yaşamalarını temin etmeyi temel almaktadır. Hayvanların mal olarak görülmekten ziyade can olarak görülmesi, bu bağlamda diğer taraftan icra konusu olması, hayvanların haczedilmesi de ortadan kalkıyor. Teklif ile sahipli sahipsiz hayvan ayrımını kaldırıyoruz. İster sahipli ister sahipsiz olsun, hayvanlara karşı gerçekleştirilen nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldürme, bir hayvan neslini yok etme, öldürme, işkence, zalimce muamelede bulunma, cinsel ilişki, hayvan dövüştürme fiilleri suç olarak düzenlenmektedir" ifadelerini kullandı.

ŞİKAYET OLMASA DA HAYVANA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR TAKİP EDİLECEK

Bir şikayet olmasa da hayvana karşı işlenen suçların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından takip edileceğini söyleyen Ünal, "Suç teşkil eden fiillerin sahibi tarafından hayvana karşı işlenmesi durumunda hem Tarım ve Orman Bakanlığımızca hem de adli mercilerce süreç takip edilecektir. Sahipsiz hayvan sayısının kontrolsüz artışının önüne geçilmesi, insan refah ve huzurunun temin edilebilmesi için sahipsiz hayvanların tedavi, parazit mücadelesi, aşılama, kısırlaştırma ve dijital kimliklendirmesini ifade eden rehabilitasyon süreci etkin biçimde yürütülecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hayvan hakları talimatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hayvan hakları talimatı Yasa ile artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak. Cumhuriyet Savcıları hayvana eziyette şikâyete gerek kalmaksızın resen soruşturma açabilecek.

TEHLİKELİ TÜRLERİN ÜLKEYE GİRİŞİNE YASAK

Tehlikeli köpek türlerinin bakılması, beslenmesi ve ülkemize sokulmasının yasaklandığını belirten Ünal, mevcutta tehlikeli türlere sahip olanların ise hayvanlarını kısırlaştırması, kayıt belgesi alması, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırmaması, çocuk oyun alanları ve parkları ile halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelere girmemesi şartlarıyla hayvanlara bakabilieceğini dile getidi.

PETSHOPLARDA KEDİ VE KÖPEK SATIŞI ÖNLENİYOR

Kedi ve köpek sahiplerine dijital kimlik zorunluluğu getirileceğini belirten Ünal, terklerin yaptırıma bağlanacağını açıkladı.

Ünal, petshoplarda kedi ve köpek satışının önleneceğini, bu yerlerde üretim çiftliklerindeki hayvan satışının katalog üzerinden yapılacağını ifade etti.

YUNUS PARKLARI VE KARA İLE SU SİRKLERİ KAPATILIYOR

Meclis'e sunulan kanun teklifine göre, kara ve su sirkleriyle, yunus parklarının açılması ve işletilmesi yasaklanıyor. Mevcut işletmelerdeki uhdesinde bulunan hayvanların doğal yaşam süresine bağlı olarak tasfiyesi öngörülüyor.