Selden etkilenen bölgelerde yaşayanları ilgilendiren açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sel felaketinin yol açtığı yıkımı ortadan kaldırmak ve yaraları sarmak için gereken tüm adımları atmaya devam ettiklerini belirtti.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK

Emek veren ilgili tüm kurumlara ve çalışanlara teşekkür eden Erdoğan, selden etkilenen bölgelerin AFAD tarafından 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildiğini açıkladı.

Başta afet bölgelerindekiler olmak üzere vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

ÖDEMELER ERTELENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesi ilan edilen bölgelerde vergi ertelemesi, esnafa yönelik SGK prim ödemesi ertelemesi, eşya zararlarının karşılanması için yardım, esnaf kredilerinin geri ödemelerinin ertelenmesi, iş yeri ve araç zararlarının karşılanması için destek ve acil destek paketi gibi çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Afet Bölgesi ilan edilecek yerler şöyle: Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım, Uğurlu ve çevre köyleri, Rize'nin Güneysu ilçesi, Çayeli ilçesinin Büyükköy ve Madenli beldeleri ile köyleri, Rize merkeze bağlı Muradiye ve Salarha beldeleri ve çevre köyleri, Ardeşen ilçesi Tunca Beldesi ve çevre köyleri, Fındıklı, Kalkandere ve Pazar ilçelerinde selden etkilenen köyler, Artvin'in Arhavi ve Murgul ilçeleri.