Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Formu'nun'nun 3'üncüsü İstanbul'da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu. 

“YATIRIM FIRSATLARI ELE ALINDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ile işbirliklerin her alanda olacağını belirterek, “Türkiye Afrika Ekonomi İş Forumu'nun 3'üncüsü vesilesiyle sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Afrika'yı gezdik dolaştık, liderleriyle bir araya geldik. Durum nedir konuştuk. DEİK'i bu organizasyonu için tebrik ediyorum. Forumun Afrika ile işbirliği güçlenmesine katkı sağlanmasını diliyorum. Enerjiden tarıma sağlıktan bankacılığa kadar birçok alanda yatırım fırsatları ele alındı.” açıklamasında bulundu.

“AFRİKA’DA ÇALINMADIK KAPI BIRAKMIYORUZ”

Koronavirüsün ticareti de etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı, “Salgının küresel ticareti etkilediği bir dönemde düzenlenen forum iş dünyası için çok önemli. İşbirliğimizin güçlü yönlerinin yanı sıra üzerinde çalışmamız gereken başlıklar değerlendirildi. Gündeme getirilen hususların kıta ile ilişkilerimizi güçlendirmede yol göstereceğine inanıyorum. Düzenlenen bu forumun ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.  Afrika'nın kalplerimizdeki yerini dile getiriyorum. Afrika'da kapısı çalınmadık dost, işbirliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz. Afrika halklarının da aynı samimiyetle yaklaştığını görüyoruz. Biz adım atınca Afrikalı siyasetçiler buna karşılık veriyor. Pazar günü başladığımız ziyaretlerimizde çok verimli temaslarda bulunduk. 

Burkina Faso ve Liberya devlet başkanlarıyla bir araya geldik. Angola ve Nijerya'da iş forumları düzenledik. Tüm ülkelerde Afrikalı kardeşlerimiz bizi büyük muhabbetle karşıladı. Kıymetli eşim Emine Erdoğan'ın Afrika seyahatlerimizde edindiği izlenim ve hatıralarını içeren 'Afrika Ziyaretlerim' kitabı da bu coğrafyaya bağlılığımızın nişanesi oldu. “ dedi.

“AFRİKALI DOSTLARIMIZ TÜRKİYE'NİN İMKANLARINI KEŞFEDİYOR”

Afrikalı iş adamlarıyla ticaretin güçlendirileceğini belirten Cumhurbaşkanı, “Aramızdaki bu samimi bağların kuvvetleneceğine inanıyorum. Ortak çabalarımız meyvelerini vermeye başladı. Kazan kazan temelinde çok boyutlu şekilde günden güne güçleniyor. Türk yatırımcıların kıta ile ilgisi artarken Afrikalı dostlarımız da Türkiye'nin imkanlarını keşfediyor, hastalıklarına şifalarını Türkiye'deki hastanelerde arıyor. “ dedi.

"YATIRIMLARIMIZIN DEĞERİ 6 MİLYAR DOLARI AŞTI"

İş adamlarımızın kurduğu fabrikalar, üretim tesisleri istihdam imkanı sunuyor. Afrika'da havalimanlarından limanlara, tünellere kadar birçok yatırımın altında Türk müteahhitlerin imzası var. 70 milyar doları aşan 1150'den fazla projeyi Türk firmaları üstlendi. Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı. 

Son 2 yıldır koronavirüsle mücadele ediyoruz. Küresel gündemi belirleyeceği anlaşılıyor. Bazı hususların da artık açıkça ifade edilmesi gerekiyor. Batılı ülkeler başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin salgın sürecini hakkaniyete uygun yönetemediklerini görüyoruz. Afrika halkları bu süreçte yalnız bırakılmış, katkı alamamıştır. Gümrük duvarları ve tedbirler en çok Afrika ülkelerinin ekonomilerine zarar vermiştir. 

“AFRİKA ÜLKELERİNE AŞI YARDIMI DA YAPACAĞIZ”

Afrika ülkelerine aşı yardımının da yapılacağını belirten Erdoğan, “DSÖ Afrika verilerine göre 6 milyonu aşkın Afrikalı dostumuz bu hastalığa yakalanmıştır. Yerli ve milli solunum cihazlarımızın Afrika'nın virüsle mücadelesine katkımızı görmekten onur duyuyoruz. Türkovac aşımızla aşı meselesinde de örnek bir tutum sergileyeceğiz. 

Aşıya maddi çıkar ve kazançla yaklaşılmasını doğru bulmuyoruz. Aşı yardımı da yapacağız. Salgın şartlarının Afrika ile karşılıklı üst düzey ziyaretlerimizi aksatmasına izin vermedim. THY'nin salgın öncesi uçuş sayılarını yakalayacağına hatta geçeceğine inanıyorum. Yürürlükte olan 22 anlaşmadan 4'ünü Afrika ülkeleri ile yaptık.” dedi.

"YÜRÜRLÜKTE OLAN 22 ANLAŞMADAN 4'ÜNÜ AFRİKA ÜLKELERİ İLE YAPTIK"

Bir dizi Afrika ülkesiyle de müzakerelerimizi planlıyoruz. İş dünyamızın işbirliklerini ilerletirken, strateji belirlemeleri son derece önemli. Finans ve bankacılık yönü eksik kalan ticaretin ivme kaybına yol açması kaçınılmazdır. Türk bankacılık sektörünün daha vizyoner davranmasını bekliyoruz.  17-18 Aralık 2021'de İstanbul'da düzenleyeceğimiz 3  Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi'nin bizlere yeni ortaklıklar kazandıracağına inanıyorum. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada "Afrika'da havalimanlarından limanlara, tünellere kadar birçok yatırımın altında Türk müteahhitlerin imzası var. 70 milyar doları aşan 1150'den fazla projeyi Türk firmaları üstlendi. Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı" dedi.

Erdoğan, cuma namazını Taksim Camisi'nde kıldı Erdoğan, cuma namazını Taksim Camisi'nde kıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Taksim Camisi'nde kıldı. Cuma namazı çıkışında vatandaşı selamlayan Erdoğan, bazı vatandaşlarla sohbet etti.

Erdoğan’dan ‘Erbakan Sempozyumu’nda duygulandıran sözler: Davasına son  nefesine kadar sahip çıktı Erdoğan’dan ‘Erbakan Sempozyumu’nda duygulandıran sözler: Davasına son nefesine kadar sahip çıktı Cumhurbaşkanı Erdoğan, video mesajla katıldığı 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'nda, Erbakan'ın Türkiye ve yeni bir dünya diyerek sembolleştirdiği davasına son nefesine kadar sahip çıktığını söyledi.