Koronavirüste son durumun haritalandırılarak açıklandığı günlük Covid-19 tablosu açıklandı. Söz konusu tabloda vaka sayısında başlayan düşüşün devam ettiği görüldü. Bu gelişmeler ışığında vaka tablosunun 20 bin kritik eşiğinin altına inmesi bekleniyor. 

Günlük Covid-19 vaka haritası.

195 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin yeni korona virüs tablosu açıklandı. 21 Ekim’de açıklanan 24 saatlik verilere göre 24 bin 792 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 195 oldu. Bir günde toplam 338 bin 536 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 24 bin 403 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşısını olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 77,49 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 88,87 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 115 milyon 255 bin 712’e yükseldi.

İLLERE GÖRE AŞILANMA ORANLARI
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 82,0 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Muğla, Kırklareli, Amasya, Çanakkale, Eskişehir, Osmaniye, Balıkesir, Edirne ve Zonguldak takip etti.

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 52,0 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Mardin, Bingöl, Bitlis, Ağrı ve Bayburt takip etti.

KOCA: AŞI YAPTIRARAK HASTALIĞA KARŞI GÜÇLÜ OLUN
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tablo, belirtileri ciddi veya hafif, aramızdan 24 bin 792 kişiye daha virüs bulaştığını söylüyor. Aşılı olanların hastalığı genellikle hafif geçirdiğini biliyoruz. Aşı vücudu önceden korumaya alıyor. Risklere karşı dikkatli, aşınızı yaptırarak da hastalığa karşı baştan güçlü olun” dedi.

Koronavirüse yakalandı, aşı çağrısı yaptı Koronavirüse yakalandı, aşı çağrısı yaptı Çorum’da koronavirüse yakalanıp ölümden dönen 67 yaşındaki kadın, aşı yaptırmadığı için pişman olduğunu belirterek, 'aşı olun' çağrısı yaptı.

Koronavirüs geçirenlerde yeni tehlike: Bilişsel bozukluk Koronavirüs geçirenlerde yeni tehlike: Bilişsel bozukluk ABD’de 740 hasta üzerinde yapılan çalışmada, koronavirüs geçiren hastaların aylar sonra bilişsel bozukluklar yaşadıkları tespit edildi. Hastaların beyin sisi, düşünme ve konsantre olmada zorluk çektiğini ortaya çıktı.