Türkiye-ABD arasındaki F-35 krizinde olumlu bir adım yaşandı. Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) duyurduğu bilgiye göre, iki ülke savunma bakanlarının Ankara'da gerçekleştirdikleri görüşmeler üzerine, F-35 müzakerelerine devam edilmesi konusunda anlaşıldığı bildirildi.

ANKARA GÖRÜŞMESİNDE KRİTİK KARAR
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında, F-35 konusundaki ihtilafın giderilmesi ve mali hususların görüşülmesi maksadıyla Ankara'da bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı sonucunda müzakerelere devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

F-35 KRİZİ
Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı. Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu. Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD'nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

ABD ve Türkiye arasında F-35 görüşmesi! ABD ve Türkiye arasında F-35 görüşmesi! ABD Savunma Bakanlığı, ABD ve Türkiye heyetlerinin Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasından kaynaklanan anlaşmazlıkları görüşmek üzere Ankara'da bir araya geldiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan F-35 açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan F-35 açıklaması Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Bilgiç "F-35 için ödediğimiz meblağnın, F-16 filomuzun modernleştirilmesi için kullanılması bir seçenek olarak gündemde" dedi.