Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) eğitim yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen 16 şüpheliden 13'ü gözaltına alındı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca FETÖ'nün eğitim yapılanmasına mensup oldukları tespit edilen 16 şüpheli öğretmen hakkında işlem başlatıldı.

BYLOCK KULLANDIKLARI TESPİT EDİLDİ

Şüphelilerden 13'ünün HTS analiz çalışmaları sonucu düzenlenen raporlara göre, başkaları adına kayıtlı GSM hatları üzerinden örgütün gizli haberleşme aracı olan ByLock kullandıkları tespit edildi. 3 zanlının ise örgüt mensubu olduğuna dair haklarında ifadeler bulunduğu belirtildi.

Şüphelilerden 7'sinin halen görevde bulunduğu, 5'inin daha önce ihraç edildiği, 4'ünün ise özel okulda öğretmen olarak görev yaptıkları bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, Ankara merkezli 4 ilde, 16 zanlıdan 13'ü yakalandı, diğerlerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

FETÖ'nün eğitim yapılanmasına yönelik soruşturma FETÖ'nün eğitim yapılanmasına yönelik soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Eğitim yapılanmasına yönelik olarak yürütülen soruşturmalar kapsamında; 16 şüpheli hakkında Ankara merkezli 4 ilde gözaltı kararı verildi.
MİT ve Emniyet'ten 6 ilde FETÖ’ye "İzdivaç" operasyonu: 8 gözaltı MİT ve Emniyet'ten 6 ilde FETÖ’ye "İzdivaç" operasyonu: 8 gözaltı MİT ve Emniyet tarafından aralarında Diyarbakır’ın da bulunduğu 6 ilde 2015-2016 yıllarında yapılacak evliliklere aday gösterilen terör örgütü mensupları ile ilgili Bylock yazışmaları bulunan kadın örgüt mensuplarının yakalanmasına yönelik 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenerek 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.