Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim iyice yükseldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri, Frankofoni ve Yurt Dışındaki Orta Afrikalılar Bakanı Sylvie Baipo Temon ile ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya- Ukrayna gerginliğine ilişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu, "Gerginlik bir çatışmaya dönüşmemeli, diyalog sürmeli." dedi.

Ermenistan ile ilgili konuya değinen Çavuşoğlu, "Antalya Diplomasi Forumu'na Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile Özel Temsilcisi Rubinyan'ın da katılacak. Herkesin sesi burada duyulsun istiyoruz. Paşinyan en son Antalya diplomasi forumunu katılabileceklerini söyledi. Azerbaycan da geliyor. Herkes düşüncülerini söylesin'' dedi.

PUTİN AÇIKLAMASI 

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği Rusya-Ukrayna arasındaki gerilime değinen Çavuşoğlu, ''Rusya ve Ukrayna arasında bir çatışma olmasını istemiyoruz. Özellikle Rusya Federasyonu ile ABD arasındaki diyaloğun devam etmesini istiyoruz. NATO'nun taleplerinin hem ABD ile hem Rusya ile paylaştık. NATO, Rusya Federasyonu nezdindeki büyükelçisinin de yeniden göreve getirilmesini istedi. Rusya ile zirvenin ev sahipliğini biz yapıyoruz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pekin Olimpiyatları'ndan sonra tarih verecek." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Rum kesimine tepki: Ateşle oynamasınlar Bakan Çavuşoğlu'ndan Rum kesimine tepki: Ateşle oynamasınlar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin veto ettiği proje ile ilgili Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin olmadığı bir projenin kesinlikle başarılı olmayacağını belirtti. Ayrıca Çavuşoğlu, ‘’Türkiye'ye ya da KKTC'ye bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Ateşle oynamasınlar" dedi.
Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan mesajı: Hedef tam normalleşme Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan mesajı: Hedef tam normalleşme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı, Bakan Çavuşoğlu, "NATO-Rusya / ABD-Rusya arasındaki diyalog belirleyici olacak. Cenevre'de Lavrov ile Blinken bir araya gelecek. Gerginlik devam ediyor. Ciddi temennimiz, bizler de temasları sürdüreceğiz, gerginliğin azaltılması" dedi.