Eşinin maaşına el koyan erkeğin bu davranışını Yargıtay kusur sayarak kadına maddi ve manevi tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti. Bursa'da geçimsizlik yaşayan genç çift karşılıklı boşanmak için mahkemeye başvurdu. Aile Mahkemesi, eşinin maaşına el koyarak ekonomik şiddet uyguladığını iddia eden erkeğin boşanma davasının kabülüne, kadın yararına ise yoksulluk ve tedbir nafakasına karar verdi.

Hert iki tarafda kararı istinafa götürdü ve Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Davacı karşı davalı kadın, karşı davanın kabülü, kusur belirlemesi ve tazminatların miktarı yönünden kararı temyiz ederken davalı karşı davacı erkek de kusur belirlemesi yönünden kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

EKONOMİK ŞİDDET SAYILDI

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşin maaşına el koymayı kusur sayarak kararda şu ifadeleri kullandı:

"Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında davalı-karşı davacı erkeğin eşinin maaşını alarak eşine ekonomik şiddet uygulamak suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır.

'ERKEĞİN İTİRAZLARI YERSİZ'

Ancak yine de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-davacı erkeğin tüm temyiz itirazları yersizdir.  Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. 

Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir."

Yargıtay’dan emsal niteliğinde TIR seferleri kararı Yargıtay’dan emsal niteliğinde TIR seferleri kararı Yargıtay’dan binlerce TIR şoförünü ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Yüksek Mahkemeye taşınan kararda TIR şoförlerinin sefer prim ücretlerinin nasıl hesaplanması gerektiğine dair kriterleri belirleyerek gümrük, otopark gibi giderlerin düşülerek TIR şoförünün ücretinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yargıtay son noktayı koydu: Ölen kişinin ardından manevi tazminat açılamaz Yargıtay son noktayı koydu: Ölen kişinin ardından manevi tazminat açılamaz Yolda yürürken bir şahıs tarafından tartıştıktan ve tehdit edildikten sonra yürürken kalp krizi geçiren adamın çocukları, babalarının ölümünden tehdit eden kişiyi sorumlu tutarak manevi tazminat davası açtı ve Yargıtay tehdit sebebi ile yansıma yoluyla manevi tazminat talep edilemeyeceğine hükmetti.

Yargıtay’dan emsal niteliğinde kameralı takip kararı Yargıtay’dan emsal niteliğinde kameralı takip kararı Temizlik için gittiği evden hırsızlık yaptığından şüphelenen kadını gizli kamerayla takibe alan ev sahibi, temizlikçi kadından şikayetçi oldu. Yargıtay emsal niteliğinde bir karara imza attı.