Yumurta pişirirken suya 1 tane ekleyin! Kabuklar fıstık soyar gibi soyuluyor

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Göktuğ Efil / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Yumurta pişirirken suya 1 tane ekleyin! Kabuklar fıstık soyar gibi soyuluyor
Yumurta, Kabuk

Yumurta haşlama ve kabuğunu düzgün şekilde soyma, zahmetli bir iş haline gelebiliyor. Esasında bilmeniz gereken birkaç ipucu ile basit ve hızlı bir şekilde soyulabilir. Haşlama suyuna sirke, limon sıkabilirsiniz. Bunlar yoksa kürdan atmayı deneyin. Kahvaltı sofralarınız eşsiz anlar sunacaktır. 

Haşlama yumurta, başlı başına kahvaltı sofralarında tüketildiği kadar, farklı yemeklere de kullanılabilir. Yumurtanın proteininden en fazla haşlama yöntemiyle yararlanılmaktadır. Ancak, yumurta haşlaması ve kabuğunun soyulması sırasında meydana gelen zorluk, kahvaltı sofralarınızdaki mutluluğunuzu gölgeleyebilir.  Ancak kafaya takmanıza ve sinir bozmanıza neyse ki hiç gerek yok çünkü bu problemleri ortadan kaldırmak düşündüğünüzden daha kolaydır.

SİRKE VEYA LİMON DAMLATIN

Haşlama suyuna sirke veya limon damlatmak, hem yumurtanın kabuğunun güçlü kalmasını sağlar hem de çatlama olasılığını mühim düzeyde düşürür. Bu da yumurtanızın fıstık soyar gibi soymazını sağlar. 

Yumurta pişirirken suya 1 tane ekleyin! Kabuklar fıstık soyar gibi soyuluyor

KÜRDAN YÖNTEMİ SON DÖNEMLERİN EN POPÜLERİ

Sirke ve limon evinizde her zaman olmayabilir. Böyle durumlarda son yılların en popüler uygulaması kürdan yöntemini uygulayabilirsiniz. Yumurta pişirirken suya ekleyeceğiniz 1 adet kürdan, yumurtaların olduğu gibi haşlanmasını ve daha sonrada basitçe soyulmasını sağlamaktadır. 

BOZUK YUMURTA NASIL ANLAŞILIR?

Yumurta, çok çabuk tüketilmesi gereken besinlerin içerisindedir. Aksi takdirde çok çabuk bozulur bu da ciddi sonuçlar doğurabilir Bozuk yumurtayı anlamak için en çok kullanılan yöntemlerin başında ise su testi gelir. Kase dolusu suya yumurtalar tek tek bırakılır. Şayet yumurta suyun dibine çökerse bu yumurtanınn taze olduğu anlamına gelmektedir. Eğer yumurta suyun üzerinde kalırsa bozuk veya tarihi geçmiş olabilir.

YUMURTANIN EN BİLİNEN 3 FAYDASI

1. Yüksek Protein İçeriği: Yumurta, yüksek kaliteli protein kaynaklarından biridir. Protein, vücut hücrelerinin yapısını oluşturmak ve onarmak, kas gelişimini desteklemek, hormonlar ve enzimler gibi birçok biyolojik sürecin gerçekleşmesine yardımcı olmak için önemlidir. Aynı zamanda tokluk hissi sağlayarak kilo kontrolüne de yardımcı olabilir.

Yumurta pişirirken suya 1 tane ekleyin! Kabuklar fıstık soyar gibi soyuluyor

2. B12 Vitamini Kaynağı: Yumurta, B12 vitamini bakımından zengindir. B12 vitamini, sinir sisteminin sağlıklı çalışması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve DNA sentezi için gereklidir. Bu vitamin genellikle hayvansal kaynaklarda bulunur, bu nedenle yumurta, özellikle vejetaryenler ve veganlar için önemli bir B12 kaynağı olabilir.

3. Vitamin ve Mineral İçeriği: Yumurta, A, D, E, K vitaminleri ile selenyum, demir ve çinko gibi mineralleri içerir. Bu besin öğeleri, göz sağlığı, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve genel vücut fonksiyonları için önemlidir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...