Rusya-Ukrayna arasındaki savaş tüm şiddetiyle sürerken, dünya müzakerelere odaklandı. Bu bağlamda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Putin ile defalarca görüşen ancak bir sonuç alamayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan açıklama geldi. Putin ile görüşmeye devam edeceğini belirten Macron, “Konuşmama kararı verirsek müzakereciler “Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) veya Çin Devlet Başkanı (Şi Cinping) olacak." dedi.

"PUTİN'LE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİM"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile konuşmamaya karar verirsek, müzakereciler Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) veya Çin Devlet Başkanı (Şi Cinping) olacak." dedi.

Macron, France Inter radyosunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir süredir telefonda görüşmediği Putin ile görüşmeye devam edeceğini belirten Macron, Ukrayna'nın Mariupol kentine erişim sağlayabilmek için Putin ile görüşmek gerektiğini söyledi.

Macron, "Onunla görüşmeye devam etmek bizim görevimiz. Birkaç insanın hayatını kurtaracaksa onunla görüşmek gerekiyor. Başkan Putin ile her zaman şeffaf ve talepkar şekilde konuştum. Bir noktada ateşkesi hazırlamak gerekecek. Avrupa masanın etrafında olmalı. Putin ile konuşmamaya karar verirsek, müzakereciler Türkiye Cumhurbaşkanı veya Çin Devlet Başkanı olacak." dedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın askeri çözümü bulunmadığını ifade eden Macron, çözüm için askeri yol seçilirse, üçüncü dünya savaşının tercih edildiğini belirtti.

Macron, Ukrayna'nın, silah yardımı yapmamaları halinde Rusya'ya karşı direnemeyeceğini kaydetti.

Macron’dan seçim öncesi dikkat çeken Türkiye çıkışı: Batı’ya sırtını dönmesin Macron’dan seçim öncesi dikkat çeken Türkiye çıkışı: Batı’ya sırtını dönmesin Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa'nın Türkiye ve Rusya ile ilişkileri yeniden düşünmesinin önemli olduğunu savundu. Macron, aksi takdirde Avrupa'nın barış içinde yaşamayacağını söyleyerek, Türkiye'nin uzun vadede Batı'ya sırtını dönmemesi gerektiğini ifade etti.

Macron'dan şaşırtan Rusya çıkışı: Biden'ın 'soykırım' sözlerini eleştirdi Macron'dan şaşırtan Rusya çıkışı: Biden'ın 'soykırım' sözlerini eleştirdi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Joe Biden'ın Rusya'nın Ukraynalılara karşı ‘soykırım’ yaptığı yönündeki ifadelerini eleştirdi. Macron, sözlü gerilimlerin savaşın sona ermesine yardımcı olmayacağını söyledi.

Macron, Biden'a katılmıyor: Putin için 'kasap' demeyeceğim Macron, Biden'a katılmıyor: Putin için 'kasap' demeyeceğim Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, sözlerde ve eylemlerde gerilimin artırılmaması gerektiğini belirterek, Putin için Biden gibi "kasap" ifadesini kullanmayacağını belirtti.

Macron ‘Mariupol’ ortaklığını duyurdu: Türkiye ve Yunanistan ile insani operasyon Macron ‘Mariupol’ ortaklığını duyurdu: Türkiye ve Yunanistan ile insani operasyon Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna'nın Mariupol kentini terk etmek isteyenler için Türkiye ve Yunanistan ile ortak insani operasyon düzenleyeceklerini açıkladı.