Türkiye'de 24 saatlik koronavirüs vaka durumunun açıklandığı, Covid-19 tablosu açıklandı. Vaka ve ölüm oranlarında kısmi bir düşüş görülürken konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastalıkla mücadele konusunda yeniden aşı olma konusunda çağrıda bulundu. Bakan Koca, "Yoğun bakımlarda yatan Covid-19 hastalarının önemli bölümü hiç aşı yaptırmamış veya aşısı tam olmayan kişiler. Aşı, alınması gereken bir karar. Pişman olmayı beklemeyin” dedi.

ÖLÜ SAYISI 192 OLDU
8 Aralık’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre, 20 bin 874 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 192 oldu. Bir günde toplam 356 bin 254 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 29 bin 883 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 81,81 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 90,94 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 121 milyon 276 bin 848 ’e yükseldi.

İLLERE GÖRE AŞI ORANLARI
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 85,2 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 57,7 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt takip etti.

BAKAN KOCA: PİŞMAN OLMAYI BEKLEMEYİN
Sağlık Bakanı Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İnsanlarımızı aşıdan önyargılarla korkutmaya çalışanlar ne kazandı? Hatalı kararlarınsa sonucunu biliyoruz. Yoğun bakımlarda yatan Covid-19 hastalarının önemli bölümü hiç aşı yaptırmamış veya aşısı tam olmayan kişiler. Aşı, alınması gereken bir karar. Pişman olmayı beklemeyin” dedi.

Pfizer açıkladı: Korona aşılarının güçlendirici dozlarına ihtiyacımız olacak Pfizer açıkladı: Korona aşılarının güçlendirici dozlarına ihtiyacımız olacak ABD'li ilaç şirketi Pfizer'ın İngiltere Müdürü ve İngiliz İlaç Endüstrisi Derneği Başkanı Ben Osborn, gelecek yıllarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının güçlendirici dozlarına ihtiyaç duyulabileceğini bildirdi.

Bilim Kurulu Üyesi Şener: Koronavirüs mevsimsel bir hastalığa dönüşebilir Bilim Kurulu Üyesi Şener: Koronavirüs mevsimsel bir hastalığa dönüşebilir Prof. Dr. Alper Şener, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu ve bunun Covid-19'un 'mevsimsel bir hastalığa' dönüşmesinin işareti olabileceğini açıkladı.

Koronavirüsün bir bulaş yolu daha ortaya çıktı Koronavirüsün bir bulaş yolu daha ortaya çıktı Kayseri Şehir Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, gözyaşında da koronavirüsün tespit edildiğini söyleyerek, "Korona virüs solunum yolu ile bulaşıyor fakat gözün dış zarlarında da bu enzimler bulunmuş" dedi.