Acil kullanım onayı için başvurusu yapılan yerli aşı TURKOVAC için yapılan çalışmalar hızla sürüyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, TURKOVAC'la ilgili son yapılan klinik çalışmalarda elde edilen ön sonuçları değerlendirdi.

ELDE EDİLEN SONUÇLAR OLDUKÇA OLUMLU 

TURKOVAC aşısının klinik çalışmalardaki verilerinin oldukça olumlu olduğunu, inaktif aşı Sinovac'la yürütülen karşılaştırmalı verilerden de olumlu sonuçlar alındığını belirten Kara, TURKOVAC'la ilgili iki grup veri üzerinden değerlendirme yapıldığını anlattı.

AĞIR HASTA YADA YOĞUN BAKIMA YATAN YOK 

Kara, bu kapsamda ilk olarak yerli aşının etkinliğinin saptanmasına için bir gruba TURKOVAC, diğer gruba da mevcut kullanılan aşının uygulandığını ifade ederek, şu bilgileri paylaştı: "Şu ana kadar elde ettiğimiz verilerde, TURKOVAC uygulanan kişiler arasında ağır hastalanan, hastaneye veya yoğun bakıma yatan olmadığını gördük. Ayrıca diğer aşının uygulandığı grupta da çok ağır hastalanan olmadı. Covid-19 pozitif olanların sayılarını karşılaştırdığımızda da TURKOVAC'da avantajlı olduğumuzu görüyoruz. Bu, aşının etkinliğini, koruyuculuğunu gösterme yönünden bir avantaj. Bu noktada ilk verilerimiz çok olumlu. Bu verilerin hepsi, detaylarıyla acil kullanım onayını değerlendiren komisyonlara sunuldu. Çok titiz değerlendiriliyor."

          Prof. Dr. Ateş Kara

AŞININ YAN ETKİLERİYLE İLE İLGİLİ VERİLERDE OLUMLU 

Aşının yan etkilerinin ele alındığı, güvenlik yönüyle ilgili ikinci grup çalışmada ise yaklaşık 3-4 bin kişiye ulaşılmasının amaçlandığına dikkati çeken Kara, "Bu noktada başlangıca göre bir avantajımız var; inaktif aşılar genel anlamda kullanıldığı ve dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyar kişiye uygulandığı için olası istenmeyen etkilerinin neler ve hangi sıklıkta olduğunu biliyoruz. TURKOVAC'ta da bu etkilerin görülüp görülmediğine bakıyoruz. O verilerin de olumlu olduğunu gördük" dedi.

Kara, bu iki grup verinin acil kullanım onayı sürecinde avantaj sağlayan sonuçlardan olduğuna dikkati çekti.

ÜRETİLEBİLİR OLDUĞU SAPTANDI 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, aşının üretim aşamasına yönelik de çok sayıda test uygulandığının altını çizerek, TURKOVAC'ın üretilebilir olduğunun saptandığını söyledi. Ayrıca üretim sürecinde aşının antijen miktarının vücut açısından yeterli olup olmadığı ve son kullanma tarihinin belirlenmesine ilişkin, "stabilite" testlerinin yapıldığını anlatan Kara, TURKOVAC'ın onay alması durumunda üzerine "3 aylık kullanım süresi vardır" diye yazılabileceğini ifade etti.

ÇALIŞMALAR ÇOK TİTİZ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR 

Bu kullanım süresinin periyodik olarak yapılacak stabilite testlerinden elde edilen sonuçlara göre 6 aya çıkabileceğini aktaran Kara, birkaç yıl sürecek testler sonucunda da kullanım süresinin 1 veya 2 yıl olarak belirlenebileceğini dile getirdi. Kara, aşılarla ilgili bu testlerin çok titiz, "kişiyi en fazla nasıl korurum" yaklaşımıyla gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

HATIRLATMA DOZUYLA ANTİKOR SEVİYESİ HIZLA YÜKSELİYOR 

Kara, TURKOVAC'ın hatırlatma dozu olarak uygulanmasına yönelik yürütülen klinik çalışmanın bulgularına ilişkin de şu bilgileri paylaştı: "İnaktif ve mRNA aşılarında ilk iki dozdan sonra uygulanan hatırlatma dozuyla, antikor seviyesinde hızlı bir zıplama görülüyor. TURKOVAC'ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı çalışmalarda da böyle bir zıplamayı görüyoruz. Bu da bizim en büyük avantajlarımızdan bir tanesi. Veriler, aşının hatırlatma dozu olarak kullanılabilir olacağını gösteriyor."

Kara, bu sonuçları bir araştırmacı olarak yorumladığına dikkati çekerek, esas çok yönlü değerlendirmenin TURKOVAC'ın acil kullanım sürecini inceleyen bağımsız ve tarafsız komisyondaki hocalar tarafından yapılacağını ve bunun sonucunda bir karara varılacağını vurguladı.

“İSTEYEN HERKES TURKOVAC’I AŞI DOZU OLARAK TERCİH EDEBİLİR” 

Komisyonun bu kapsamlı değerlendirmeleri sonucunda TURKOVAC'a acil kullanım onayı verilmesinin aşının her yönüyle güvenilir olduğu anlamına geleceğine işaret eden Kara, şunları kaydetti:

"Yapılan incelemelerde üretiminin, istenmeyen etkilerinin, etkinliğinin 'uygun' şeklinde değerlendirilmesi durumunda, şu an nasıl ülkemizde istenirse mRNA, istenirse inaktif Sinovac aşısı olunabiliyor, üçüncü bir aşı olarak TURKOVAC da rahatlıkla kullanılabilir olacak. İsteyen herkes TURKOVAC'ı da aşı dozu olarak tercih edebilecek."

Dededen torunlarına miras 'Anadol' sevdası Dededen torunlarına miras 'Anadol' sevdası Bursa'nın Gürsu ilçesinde yaşayan Turgay ve Mehmet Cemal Altunbaş kardeşler, dedelerinden kalan Anadol marka otomobil sevdasını geleceğe taşımak için 13 araçlık koleksiyonlarına gözü gibi bakıyor. Yarım asırlık araçlar, Bursa trafiğinde görenlerin ilgisini çekiyor.

İzmir’de 45 kişinin yaralandığı maden kazası ile ilgili şirketten ilk açıklama İzmir’de 45 kişinin yaralandığı maden kazası ile ilgili şirketten ilk açıklama İzmir’in Kınık ilçesinde meydana geldiği ve 45 kişinin yaralandığı olayla ilgili Polyak Eynez Üretim Madencilik AŞ şirketi tarafından ilk açıklama geldi. Şirketin yaptığı açıklamada herhangi bir patlama ve göçük yaşanmadığı kazanın basıncın etkisiyle oluşan güçlü hava ve toz akımı neticesinde meydana geldiği bildirildi.

Kadıköy'de dev randevu: Fenerbahçe ile Beşiktaş kozlarını paylaşıyor Kadıköy'de dev randevu: Fenerbahçe ile Beşiktaş kozlarını paylaşıyor Fenerbahçe ile Beşiktaş bu akşam kozlarını paylaşacak. İki takım da şampiyonluk trenini kaçırmamak için kazanmak zorunda. Aksi durumda Fenerbahçe lider Trabzonspor'un 15, Beşiktaş ise 18 puan gerisine düşecek.