Beyin ve omurilikte bulunan kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığının tedavisine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Japon bilim adamları hastalığa çare olacak bir ilaç geliştirdiklerini duyurdu.

Japonya'daki Yamagata Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada, Alzheimer tedavisi için geliştirilmekte olan ilacın, fareler üzerinde denenerek ALS hastalarının hareket kabiliyetini düşüren anormal protein yığılmasını önlediği tespit edildi. Yetkililer, hastalığın ilerleyişini yavaşlatan tedavi yöntemlerinin bulunmasına rağmen, geliştirilmekte olan yeni ilacın beyin ve omurilikte biriken proteinler üzerinde etki göstermesi nedeniyle türünün ilk örneği olduğunu duyurdu.

YENİ TEDAVİ UMUDU

Sinir hücrelerini öldürerek kas zayıflamasına neden olan ve yürüme, konuşma, yemek yeme, nefes alma zorluğuna yol açan ALS hastalığının, bilinen kesin bir tedavisi bulunmuyor. Yeni geliştirilen ilacın 2024 yılında insanlar üzerinde yapılacak klinik denemelerin ardından kullanıma sunulması halinde ALS tedavisinde yeni bir umut olması bekleniyor.

ALS HASTALIĞI NEDİR?

ALS, beyin ve omurilikte bulunan ve kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Motor nöronların kaslara uyarılar gönderemediği zaman kaslarda güçsüzlük başlar. Henüz tedavi bulunmayan hastalık; hareket etmede, konuşmada, yutmada ve nefes almakta zorluğa neden oluyor. Bulaşığı olmayan ALS hastalığında genetik sebeplerin rol aldığı düşünülse de temel nedeni tam olarak bilinmiyor.

Uyku bozukluğuna neden olan 87 ayrı hastalık mevcut Uyku bozukluğuna neden olan 87 ayrı hastalık mevcut Günlük yaşamın verimli bir şekilde geçirilmesi için yeterli ve düzenli şekilde uyumak önem taşıyor. Ancak uyku yapısını bozan pek çok hastalık da söz konusu. Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, uyku bozukluğuna neden olan 87 ayrı hastalığın bulunduğunun altını çizdi, hangi yaşta ne kadar uyku gerektiğine değindi.
Morluklar hastalık habercisi olabilir Morluklar hastalık habercisi olabilir Çocuklarda sık karşılaşılan morluklar bazen basit bir çarpma sonucu olabileceği gibi bazen de önemli hastalıkların habercisi olabiliyor. Vücuttaki morlukların iyi takip edilmesi gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Hematoloji ve Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan “Çocuğum yaramaz, koşturuyor, çarpmıştır bir yere diye önemsememek de, her morlukta alarma geçip endişeyle yaşamak da yanlış” dedi.