Polonya'da koronavirüs salgınında, en fazla risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebilecek bir keşif gerçekleştirildi. Araştırmacıların ifade ettiğine göre, Covid-19’u ağır geçirme riskini ikiye katlayabilen bir gen varyantı bulundu. 

1500 KORONA HASTASI ÜZERİNDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ
Polonya'daki Bialystok Üniversitesi liderliğinde yapılan araştırma çerçevesinde 1500 Covid-19 hastası üzerinde 18 ay süren bir çalışma yürütüldü.

Çalışma sırasında Covid-19’u ağır geçirme riskini ikiye katlayabilen bir gen varyantı keşfedildi. Uzmanlar, bulgunun, diğer faktörlerle birlikte en fazla risk altındakilerin erken teşhisine yardım edebileceğini belirtti.

Araştırmacılar, Avrupalıların yaklaşık yüzde 10'unun, Güney Asyalıların da dörtte birinden fazlasının bu varyantı taşıdığının tahmin edildiğini aktardı.

Bialystok Üniversitesinin sözcüsü, salgının başlangıcından bu yana, aynı yaşta olsalar dahi neden bazı insanların semptom göstermezken bazılarının yaşam mücadelesi verdiğini anlamaya çalıştıklarını belirterek, "Bu araştırma sayesinde bu olguyu daha da anlamaya yakınız." dedi.

İlk kez kanıtlandı: Koronavirüs 20 dakikada bulaşma gücünü kaybediyor İlk kez kanıtlandı: Koronavirüs 20 dakikada bulaşma gücünü kaybediyor Çin’de ortaya çıkan ve iki yıldan beri hayatımızda olan koronavirüs ile ilgili İngiltere’de dikkat çekici bir araştırma yapıldı. Çalışmada, Covid-19 virüsünün havaya uçtuktan 20 dakika içinde insanlara bulaşma yeteneğinin yüzde 90’ını kaybettiği tespit edildi.

Dikkat, hızla yayılıyor! Koronavirüs değil ‘süper grip’ olabilirsiniz Dikkat, hızla yayılıyor! Koronavirüs değil ‘süper grip’ olabilirsiniz Koronavirüs salgını sırasında alınan önlemler sayesinde vaka sayıları düşen grip güçlenerek yeniden aramıza döndü. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, son haftalarda hızla yayılan ‘süper grip’ ve ‘süper soğuk algınlığı’ hastalıklarına karşı uyarıda bulundu.