Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, ergen ve çocukların yoğun bir şekilde ekrana maruz kaldığını, neredeyse ekran karşısında büyüdüklerini belirterek, çocuklarda ekran bağımlılığı konusunda uyarılarda bulundu.

EKRAN KARŞISINDA GEÇİRİLEN SÜRE SINIRLANMALI

Teknolojik ilerlemelerle birlikte ekranların televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar gibi pek çok farklı formda hayatın her alanına girdiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Yıldırım, şu bilgileri verdi:

“Çocukların ekranda maruz kaldıkları içerik duygu, düşünce ve davranışlarını etkilemektedir. Bu nedenle ebeveynlerin ekran kullanımıyla ilişkili kuralları olmalıdır. Özellikle ara tatil döneminde çocuklar ders ve okulla daha az haşır neşir olurken, ekrana daha çok bağımlı kalmaktadır. Çocuklarımızı aile eşliğinde aktivitelere yönlendirmeli, beraber vakit geçirmeli ve ekran kullanımından olabildiğince uzak tutmalıyız. 2-6 yaş arası dönemde günlük en fazla 1 saat ebeveyn gözetiminde kullanıma izin verilmelidir. 6 yaşından büyük çocuklar için de ekran karşısında geçirilecek süre ile ilgili net sınırlar olmalıdır. Ekran kullanımının çocuğunuzun yeterli uyku almasını engelleyecek, fiziksel aktivitesini azaltıcı veya başka davranışsal sorunları tetikleyici etki gösterecek yoğunlukta olmadığından emin olun. Çocuklarınızın güvenliği için internet kullanımlarını kontrol edin. Çocuklar ödevleri yaparken ekrana maruz kalmamalıdır. Ailecek birlikte TV, bilgisayar, tablet ve telefonların kapalı olduğu zamanlar planlayın. Akşam yemeklerinde telefonların ve televizyonun kapalı olmasını sağlayın. Ayrıca uyku saatinden 1 saat öncesinden itibaren de ekran kullanımı önlenmelidir” diye konuştu.

YOĞUN EKRAN KULLANIMI BİRÇOK SORUNA NEDEN OLUYOR

Uzm. Dr. Yıldırım, yoğun ekran kullanımının uyku üzerine olan etkileri şu şekilde sıraladı:

“Uykuda geçirilecek vaktin ekran karşısında geçiriliyor olması, toplam uyku süresini azaltmaktadır. Maruz kalınan içerikle ilişkili olarak psikolojik ve fizyolojik uyanıklığa yol açmaktadır. Sosyal etkileşimde olunması uykuya dalmayı geciktirici etki gösterebilir. Ekrandaki ışık seviyesi sebebiyle biyolojik saatimiz olumsuz etkilenmekte, özellikle 2 saat ve üzeri ekran kullanımı hallerinde melotonin salınımı baskılanmaktadır. Yoğun ekran kullanımı obezite, internet oyun bağımlılığı, okul başarısında düşme, uygunsuz içeriğe maruz kalınması, depresyon gibi pek çok soruna neden olmaktadır. Tüm bu olumsuz etkilerden çocuklarınızı korumanız için ekran kullanımına ilişkin kurallar uygulamalısınız.”

Çocuklarda ateş durumunda kaçınmanız gereken 5 önemli hata Çocuklarda ateş durumunda kaçınmanız gereken 5 önemli hata Kış aylarında sıkça görülen viral enfeksiyonlar, çocuklar arasında da oldukça yaygın. Enfeksiyonların en yaygın belirtisi ‘yüksek ateş’ ise aileleri tedirgin ediyor. Anne babalar, internette yüksek ateş nasıl düşürülür diye aratarak, yüksek ateşin belirti ve tedavisini okuyorlar. Ancak uzmanlar, yapılan bazı yanlışlar konusunda uyarıyor.
COVID-19 geçiren çocuklar için uzmanlar uyardı: Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı... COVID-19 geçiren çocuklar için uzmanlar uyardı: Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı... Bilim insanları, COVID-19 geçiren çocuklarda nörolojik semptomların geliştiğini buldu. Üstelik bu çocukların, semptom yaşamayan akranlarına göre yoğun bakıma ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksek çıktı.