Türkiye pandemi döneminde kendi aşısını çıkartan sayılı ülkeler arasından yer alıyor. Yerli aşı TURKOVAC, yeterli bilimsel verilerin toplanmasının ardından kullanıma sunuldu ve yerli aşı için yeni çalışma bugün başlatılıyor.

Türkiye'nin yerli aşısı Turkovac'ta hastaların antikor seviyesini ölçen çalışma başlıyor. Bu çalışmaya göre, iki BioNTech üzerine bir doz TURKOVAC çalışması yapılarak hastadaki antikor değişimi gözlenecek. 

TURKOVAC için yapılacak çalışma ilk olarak Ankara Şehir Hastanesi merkezli yapılacak.

DÜNYADA BİR İLK 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, mRNA üzeri inaktif çalışmasının dünyada ilk olacağını belirtmişti.

İKİ DOZ BİONTECH YAPTIRANLAR TURKOVAC YAPTIRABİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 doz Biontech aşısı olmuş vatandaşlar için istemeleri halinde Türkiye’deki 5 merkezde hatırlatma dozlarını TURKOVAC ile olabileceklerini söylemişti.

Ankara Şehir Hastanesi Genel Hastane Başhekimi ve TURKOVAC Faz-2 B Çalışma Koordinatörü Doç. Dr. İhsan Ateş, söz konusu aşı çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ateş'in açıklamaları şu şekilde:

“Bugünkü çalışmamız geçen hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu 2 doz Biontech sonrası 90 gün geçen gönüllülerde TUTKOVAC hatırlatma dozunu yapacağımız Faz-2B bir çalışma.

ÇALIŞMA 2 KOLLU VE 5 MERKEZDE YAPILACAK

Bu çalışma kapsamında dediğimiz gibi 2 doz Biontech aşısı yapılmış ve üzerinden 90 gün geçen gönüllülerimize TURKOVAC yapıyoruz. Burada çalışmamız açık etiketli, yani gönüllü istediği aşıyı tercih edebilecek. İki kollu bir çalışma ve toplam 5 merkezde yapılacak.

ŞANLIURFA VE TEKİRDAĞ'DA ÜRETİLİYOR

Bu merkezler Ankara Şehir Hastanesi koordinatörlüğünde olmak üzere İzmir ve İstanbul’dan 3 merkez ile toplamda 5 merkezde yapılacak. Çalışma iki kollu dememizin sebebi, burada malumunuz aşımız Şanlıurfa’da Dollvet fabrikasında ve Tekirdağ’da Koçak Farma firmasında üretilen bir aşı. Bu çalışmada iki kollu olarak Dollvet ve Koçak Farma’da üretilen kendi aşımızın ürünlerini kıyaslayacağız.

ÇALIŞMA BİN 34 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE OLACAK

Bu da her iki kolda 517 gönüllü olmak üzere toplam bin 34 gönüllüye ulaşarak çalışmamızı tamamlayacağız. 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde çalışmamızın tamamlanmasını bekliyoruz. Ama bu çalışmanın daha kısa süre içerisinde biteceğini tahmin ediyoruz. Biontech çalışmamız gönüllülerini bekliyor” ifadelerini kullandı.

TURKOVAC çalışmasının diğer kollarda da devam ettiğini belirten Doç. Dr. Ateş, “Bundan sonra tabii ki TURKOVAC ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bu hafta içerisinde, hafta sonuna doğru ergenlerde TURKOVAC uygulama çalışmamız olacak. Primer bir çalışma olacak bu. Bunu müteakiben önümüzdeki hafta da gebelerde aşılama çalışmamıza başlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Transgenic farelerde denendi, sonuç sevindirdi: TURKOVAC Delta Varyantı'nda yüzde 100 etkili Transgenic farelerde denendi, sonuç sevindirdi: TURKOVAC Delta Varyantı'nda yüzde 100 etkili TURKOVAC'ın, transgenic farelerinde yapılan deney sonucunda, Alfa varyantında olduğu gibi Delta varyantına karşı da yüzde 100 etkili olduğu ortaya çıktı.

Yerli aşıya vatandaştan büyük ilgi: TURKOVAC aşısını bekliyorduk Yerli aşıya vatandaştan büyük ilgi: TURKOVAC aşısını bekliyorduk Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız sisteminde TURKOVAC için randevu sisteminin açılmasının ardından yerli aşı şehir hastanelerinde uygulanmaya başladı. Vatandaşlar TURKOVAC’a yoğun ilgi gösterdi.

Prof: Dr. Özdarendeli: TURKOVAC tüm dünyaya şifa olacak Prof: Dr. Özdarendeli: TURKOVAC tüm dünyaya şifa olacak Covid-19'a karşı yerli aşı TURKOVAC’ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli, aşının acil kullanım onayıyla birlikte yaygın olarak üretileceğini ve yalnızca ülkemize değil tüm dünyaya şifa olacağını söyledi.