ZİYNETİ KOCABIYIK

Birçok kişi, hafif belirtilerle seyreden Omicron varyantına bağlı Covid 19’u evinde geçiriyor. Belirtileri hafif olsa da bulaştırıcılığı yüksek olan Omicron’dan sevdiklerimizi korumak için belirli kurallara uymak gerekiyor. Enfeksiyon tedbirlerinin günlük hayatta olduğu gibi ev içinde de gevşetildiğini söyleyen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tülin Sevim, Omicron varyantına yakalanan kişilerin dikkat etmesi gereken noktaları hatırlattı...

1-Mutlaka evde kalın
Tıbbi yardım ihtiyacınız olmadıkça sokağa çıkmayın.

2- Sağlıklı beslenin, bol bol uyuyun
Vücut direncimizin güçlü olması için sağlıklı beslenme ve düzenli uyku çok önemlidir. Yaşınıza ve kilonuza uygun sağlıklı beslenin ve bol sıvı tüketin. Yediklerinizi çeşitlendirin, bol meyve ve sebzeye mutlaka yer verin. Tuzu ve şekeri azaltın, yağın fazlasından kaçının.

3-Evde maske takın!
Odanızı ayırın, mümkünse banyo ve tuvaletinizi ayırın, yemeklerinizi odanızda yiyin. Evdeki ortak alanları kullanmak zorunda kaldığınızda; maske takın. Evcil hayvanınıza da yaklaşmayın.

4-Vakit kaybetmeyin!
Ateşinizi takip edin, ateşiniz düşmüyorsa, nefes darlığınız varsa, solunum sıkıntısı çekiyorsanız, sıvı alımınız veya beslenmeniz ciddi şekilde bozulduysa, bilinç bulanıklığınız olursa kendinizi kötü hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuzu veya 112’yi arayın.

5-Tuzlu su gargarası yapın
Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanın. Bunun yanı sıra bitki çayları, boğaz pastilleri, tuzlu su gargarası sizi rahatlatabilir. Tuzlu su gargarası boğazdaki bakterilere karşı fayda sağlayacaktır.

6- Egzersiz yapın
Sonuç pozitif diye karamsarlığa kapılıp günü sürekli yatarak geçirmeyin.

7-Destek isteyin
Evde yalnız yaşıyorsanız; ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla iletişim hâlinde olun. Onları sağlık durumunuzdan haberdar edin.

8-Hijyen kurallarını ihmal etmeyin!
Kimseyle tokalaşmayın. Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi eşyalarınızı evdeki diğer insanlarla ortak kullanmayın.

Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Dünya koronavirüsün baskın varyantı Omicron’un etkisi altına girerken, Omicron’un alt varyantı BA.2 'pandemi bitecek mi' derken yeniden endişelere neden oldu. Omicron’dan daha hızlı yayılan alt varyant şimdiden 40 ülkede görüldü.
Omicron etkisini hissettiriyor: Günlük vaka sayıları en yüksek seviyede Omicron etkisini hissettiriyor: Günlük vaka sayıları en yüksek seviyede Koronavirüsün ortaya çıkan varyantları vaka sayılarının yeniden yükselmesine ve can kayıplarının artmasına neden oluyor. Delta'nın ardından dünyayı etkisi altına alan Omicron, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Peru, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerde de günlük vaka sayılarının en yüksek seviyeye çıkmasına neden oldu.