Obezite ile kanser arasında bir risk ilişkisi mevcut. Buna vurgu yapan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, erişkinlerde aşırı kilolu yani obez olmanın bağırsak, böbrek, meme kanseri dahil bir çok kanserle ilişkili olduğunu söyledi.

İLERİKİ DÖNEMDE KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Çocukluk ve erken erişkinlik dönemlerindeki obezitenin kanserle ilişkisi konusunda yeterli bilgi bulunmadığını bildiren Prof. Dr. Coşkun, şöyle konuştu:

“Bu konu ile ilgili Jimmy Celind ve arkadaşları birkaç gün önce Cancer Communications dergisinde önemli bir çalışma yayınladılar. Götoburg Üniversitesi’nde yapılan çalışmada yaklaşık 36 bin erkek taranmış ve aynı bireyin 8 yaş ile 20 yaşlardaki kilo durumları değerlendirilmiş. Sekiz yaşında fazla kilolu olan çocuklarda erişkin dönemde kanser riskinin artmış olduğu gösterilmiş. Yine benzer şekilde 20'li yaşlarda da fazla kilolu olmak ileriki dönemde kanser riskini artırıyor. Fakat çalışmanın en ilginç sonuçlarından birisi 8 yaşında obez olan bir çocuk 20'li yaşlarda normal kilosuna dönmüş olsa dahi yaklaşık yüzde 40'lık artmış kanser riski hala devam ediyor” dedi.

BAŞKA SAĞLIK PROBLEMLERİNE DE YOL AÇIYOR

Çocukluk döneminde fazla kilolu olmanın birçok sağlık problemini beraberinde getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Uğur Coşkun, şu bilgileri verdi:

“Yetişkin dönemde kanser riskine neden olduğunun gösterilmesi son derece önemli. Daha da önemlisi ergenlik ve sonrası dönemde ideal kiloya ulaşılsa dahi çocukluk dönemindeki obeziteye bağlı olarak artmış kanser riski devam ediyor. Bu nedenle ailelerin çocukluk döneminde kilo kontrolüne dikkat etmeleri son derece önemli. Bizim toplumuzda maalesef kilolu çocuk sağlıklıdır şeklindeki yanlış yaklaşım bazen kabul görmekte. Anneanne ve babaannelerin çocuk bakma dönemlerindeki bu inanışları da obeziteyi tetiklemekte. Halbuki gerek çocukluk gerekse erişkin döneminde sağlıklı olmanın yolu ideal kilo kontrolünden geçmekte. Gerek egzersiz gerekse beslenme düzenimiz ile çocukluktan itibaren bunu sağlamaya çalışmalıyız.“

Kadınlarda kanser riskini artırdığı bulundu: NASA, yapay gövdeyle Ay'da test edecek Kadınlarda kanser riskini artırdığı bulundu: NASA, yapay gövdeyle Ay'da test edecek ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Dünya’nın uydusu Ay’daki radyasyon risklerini gözlemlemek için yeni bir deney başlatmaya hazırlanıyor. NASA, yapay kadın bedenleri geliştirerek Ay’a gönderecek.
İyi gelmediği hastalık yok, kanserin de bir numaralı düşmanı İyi gelmediği hastalık yok, kanserin de bir numaralı düşmanı Ünlü profesör Canan Karatay tarafından da tavsiye edilen ışkının faydaları saymakla bitmiyor. Doğu Anadolu Bölgesi genelinde her yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı. Peki, ışkının faydaları neler, ışkın neye iyi gelir?