Dr. Hakan Özerol, Türkiye'de 100'den fazla zehirli mantar türü olduğunu söyledi. Bunların organ yetmezliğinden, ölümlere kadar ciddi sonuçlara yol açabildiğini belirten Özerol, baharla birlikte mantar zehirlenmesi vakalarının arttığına dikkat çekti.

“ZEHİRLİ MANTARLARI AYIRT ETMESİ ZOR”

Dr. Özerol, mantarın birçok çeşidi olduğunu belirterek şu uyarıyı yaptı:

"Ülkemizde binden fazla mantar çeşidi var. Bunlardan da 100 kadarı zehirli olduğu biliniyor. 10 tanesi ise ölümcül. Bu mantarları ayırt etmek çok zor. Doğada yetişen mantarlar kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor” dedi.

MANTAR ZEHİRLENMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Mantar zehirlenmelerinde belirtiler mantarın türüne göre farklılık gösterdiğini aktaran Dr. Özerol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mantar zehirlenmeleri, yedikten 2 saat sonra başlıyor. Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, halsizlik, sersemlik, çarpıntı gibi bulgular, halüsinasyon görme gibi bulguları var. Basit bir besin zehirlenmesinden, ölümcül olan karaciğer yetmezliğine kadar uzayan etkilerini görülür. Belirtilerin süresi ve ağırlığı, tüketilen mantar türüne, bu mantardaki zararlı maddenin türüne, tüketilen miktara ve tüketen kişinin özelliklerine göre değişebilir. Tüketilen mantarın türü ve miktarı da önemli olmakla birlikte bazı mantar türlerinden bir adet bile yendiğinde ağır belirtiler ortaya çıkmakta. Hatta bu bir adet mantar kişinin ölümüne bile neden olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Uzmanından uyarı: Yanlış bilgiler mantar zehirlenmesine sebep oluyor Uzmanından uyarı: Yanlış bilgiler mantar zehirlenmesine sebep oluyor Mantar araştırmacısı Naim Güleç mantar zehirlenmeleri hakkında bilgi verdi. Güleç, mantar tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda uyardı.
Altı kişi topladıkları mantardan zehirlendi Altı kişi topladıkları mantardan zehirlendi Hatay'da mantar yiyen altı kişi fenalaştı. Hastaneye giden şahısların tedavisi sürüyor.