İlk olarak İngiltere’de tespit edilen maymun çiçeği virüsü yayılıyor. Virüse ilişkin son gelişmelere dair çevrimiçi seminerde konuşan DSÖ maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, şimdiye kadar tespit edilen vakaların büyük çoğunluğunun eşcinsel ilişki sonucu virüse yakalandığı bilgisini paylaştı.

Lewis, maymun çiçeği taşıyan her hastanın cildinde büyük kabarcıklar bulunmadığı uyarısını yaparak, "Mevcut vakaların büyük çoğunluğunda genital bölgede yoğunlaşmış ve gözle görülmesi imkansız kabarcıklar tespit edildi. Bu görünmez fakat bulaşıcı kabarcıklar vücutta 2 ile 4 hafta arasında kalabilir" açıklamasını yaptı.

Bu vakalarda virüsün cinsel ilişki veya yakın temas yoluyla bulaşıp bulaşmadığının henüz netleşmediğini belirten Lewis, "Bundan önce yeterince fark edilemeyen bir bulaşma biçiminde artış var gibi görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

“YENİ BİR SALGINA DÖNÜŞMESİ BEKLENMİYOR FAKAT”

Lewis, "Bu vakaların yeni bir salgına dönüşmesi beklenmiyor fakat hastalığa dair birçok bilinmeyen şey var. Virüsün nasıl yayıldığının yanı sıra çiçek hastalığına karşı sürü bağışıklığı programlarının on yıllar önce durdurulmasının da şimdiki yayılımı hızlandırıp hızlandırmadığından emin değiliz." dedi.

DÜNYADA TOPLAM 257 VAKA BULUNUYOR

DSÖ'den dün yapılan açıklamada 26 Mayıs itibarıyla 23 ülkeden raporlanan maymun çiçeği vakalarının 257'sinin doğrulandığı, 120 şüpheli vakanın ise incelendiği bildirilmişti.

Afrika'da keşfedilen ve belirli aralıklarla kıtanın dışına çıkan maymun çiçeği virüsü, en son 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülmüş, ilerleyen günlerde Avrupa ülkelerine yayılmıştı.

Maymun çiçeğiyle ilgili önemli iddia! Çıkacağı geçen yıl biliniyordu Maymun çiçeğiyle ilgili önemli iddia! Çıkacağı geçen yıl biliniyordu Maymun çiçek virüsü, son zamanlarda dünya için yeni bir tehdit. Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya göre tam korona bitmek üzereyken ortaya çıkan bu virüs ile ilgili ilk senaryo geçen yıl Almanya'da ortaya atıldı. Yaycı, senaryoya göre bu virüsten 271 öleceğini söyledi.
Nijerya'da maymun çiçeğinden ilk ölüm Nijerya'da maymun çiçeğinden ilk ölüm Nijerya, covid-19 sonrası dünyada birçok ülkede yayılan maymun çiçeği virüsü nedeniyle ülkede ilk ölümün gerçekleştiğini bildirdi.
Zonguldak'tan maymun çiçeğine çözüm: Araştırmacılar 'etkili' molekülü buldu Zonguldak'tan maymun çiçeğine çözüm: Araştırmacılar 'etkili' molekülü buldu Dünya, iki yıldır koronavirüs pandemisi ile mücadele ederken son haftalarda bir de maymun çiçeği virüsü vakaları artmaya başladı. COVID-19 vakalarının kış aylarına kıyasla daha düşük görüldüğü yaz döneminde insanları maymun çiçeği korkusu saldı. Bilim insanları, virüsü hızla araştırıp ilaç arayışına girişirken, Türk bilim insanları önemli bir çalışmaya imza attı.